unsplash.com

V psychológií farieb podľa portálu thoughtcatalog.com čierna – hlavne v odevoch – často signalizuje túžbu obnoviť svoju silu. Či už sa pokúšaš skryť pred určitými emóciami, mať istú vzdialenosť od ľudí alebo byť rešpektovaná, podvedome dávaš tak posolstvo iným. Aj ty nosíš neustále čiernu? 

Farby stimulujú náš mozog rôznymi spôsobmi a spôsob akým reagujeme na určité farby, môže povedať veľa o tom, kto sme.

Ľudia, ktorí nosia neustále čiernu farbu, sú často veľmi emotívni, mierne nervózni a veľmi cieľavedomí. Čierna farba im dodáva pocit sebavedomia a aj určitej ochrany pred vonkajšími vplyvmi a hlúpymi ľuďmi. Čierna sa však považuje za formálne stabilnú farbu, ktorá znázorňuje autoritu a dominantnosť.

Ženy, ktoré nosia všetko čierne a často, sa podvedome snažia chrániť pred pocitmi, ktoré si myslia, že nemôžu kontrolovať. Sú zvyčajne nadmerne stimulované a možno sa snažia odvrátiť úzkosť a sústrediť sa na svoje každodenné úlohy. Sú si v tejto farbe istejšie, akoby mali dať prednosť bledým farbám.

zdroj: Photo by Element5 Digital on Unsplash

Farba čierna je často považovaná za najatraktívnejšiu. Štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí nosia čiernu, sa považujú za „vážnych“ a „spoľahlivých“. V skutočnosti takmer polovica žien a 64 % mužov súhlasilo s tým, že čierna znamená sebestačnosť a bojovnosť.

Zaujímavosťou však je, že im nevadí, ak sa stretávajú s ľuďmi, ktorí nosia príliš veľa farieb. Nie sú tým rozrušení a sú názoru, že každý má nosiť to, v čom sa cíti najlepšie. Je to ich identita, ktorá ich vystihuje. Ženy, ktoré nosia túto farbu, neradi na seba pútajú pozornosť.

Výskum v oblasti farebnej psychológie ukazuje, že preferencia čiernej farby znamená prestíž a silu. Ten, kto nosí neustále čiernu, sa berie vážne, no je úplne v pohode. Je síce ambiciózni, no nejde cez mŕtvoly a chráni sa tak pred potenciálnou kritikou a bolesťou, ktorá môže prísť s prenasledovaním ich snov.

Možno sa zdá, že ľudia, ktorí nosia čiernu farbu, sú necitliví, no opak je pravdou.

 

Zdroj: hellogiggles.com, thoughtcatalog.com, mic.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife