unsplash.com

Aj vy ste mali vo vzťahoch niekedy pocit, že už ďalej nemôžete, že toto už neprekonáte? Veru, frustrácia sa bytostne dotýka každého z nás a to nie len v škole či v práci, ale aj v partnerstvách.

Otázka je, čo sa s ňou dá robiť? Nedá sa odstrániť lusknutím prsta, no je možné na tom pracovať a postupne ju eliminovať. Ako inak, aj v tomto prípade by ste mali začať predovšetkým od seba a až potom očakávať zmenu od toho druhého. Lebo pravdou je, že mnohokrát si problémy robíme my sami; svojou zameranosťou na seba, netrpezlivosťou, slabou sebareflexiou či nedostatkom empatie. Čím začať? Tým najpodstatnejším – komunikáciou.

Týchto 5 aspektov komunikácie spôsobuje párom najväčšie ťažkosti. Prečítajte si spôsoby, ako to napraviť…

Váš partner premýšľa inak, ako vy

Aj keď máte pocit, že ste s partnerom rovnakí a viete si čítať myšlienky, nie je to celkom pravda. Obaja ste predsa jedinečné osobnosti a každý z vás premýšľa aj cíti iným spôsobom. Je normálne, že často rozmýšľame egocentricky a vidíme veci zo svojho uhla pohľadu. Problém nastáva, keď si myslíme, že ten druhý vidí veci rovnako ako my. Mali by sme preto pamätať na to, že ten druhý nám nečíta myšlienky, ani pocity. Vyhneme sa tak zbytočným nedorozumeniam a rozčarovaniu.

Čo s tým:

  • Prestaňte posudzovať myšlienky a názory toho druhého podľa tých svojich.
  • Buďte zvedaví a pýtajte sa.
  • Ak vám niečo nie je jasné, nedomýšľajte si ale radšej zisťujte, ako to váš partner vníma.
zdroj: pexels.com

Empatia nadovšetko

Na túto tému toho bolo napísaného už veľa a často sa zdá, že nadarmo. Nepodceňujte empatiu, pretože tá je pre zdravé fungovanie vzťahu spolu s dôverou nevyhnutná. Vcítiť sa do kože toho druhého a vidieť svet jeho očami môže byť len prínosom.

Čo robiť:

  • Pýtajte sa samých seba, ako veci vidí váš partner.
  • Všímajte si jeho neverbálnu komunikáciu.
  • Nenechajte sa ovládať strachom z niektorých vecí a tém. Strach zväzuje. Pustite sa preto do diskusie s odvahou, lebo platí, že to, čoho sa najviac obávame, často dopadne úplne inak, než ako sme predpokladali.

Pocity skresľujú vnímanie reality

Asi ste už premýšľali nad tým, ako vaše aktuálne emócie ovplyvňujú vaše správanie voči komukoľvek, aj voči svojej polovičke. Keď všetko ide hladko, vy si rozumiete a vymieňate si nežnosti, je vo vašich očiach krásny/a, no keď sa pochytíte, ste akoby menej zaľúbení. A keď máte vo vzťahu ťažké obdobie, vtedy sa zamýšľate, či vôbec toho druhého milujete a prečo. Presne toto s nami vedia spraviť emócie a preto by sme mali ovládať my ich a nie ony nás.

Čo s tým:

  • Keď ste vytočení a nahnevaní, dávajte si pozor na slová. Môžete ich neskôr trpko ľutovať.
  • Doprajte si čas na upokojenie sa.
  • Miesto hádania sa dlho do noci si radšej dajte pauzu. V tomto prípade dokonale platí, že ráno je múdrejšie večera. Svojmu partnerovi povedzte, že ho ľúbite a chcete celú situáciu riešiť, no potrebujete čas, aby ste získali odstup a utriedili si myšlienky.
  • Pýtajte si spätnú väzbu. Keď máte pokojné obdobie, opýtajte sa svojej polovičky, čo jej na vás pri hádkach vadí. Odpoveď prijmite s otvorenou mysľou a proaktívne.
zdroj: unsplash.com

Pamäť klame

Určite ste už počuli, že naše spomienky na minulosť sú často spomienkami na poslednú situáciu, keď sme na ne mysleli. Je to skvelá ilustrácia toho, ako dokážeme meniť a prepisovať pamäťové stopy. Majte to na mysli a nenechajte sa viac klamať vlastným vedomím. Ušetríte si tým zbytočné komplikácie a zdĺhavé hádky.

Čo robiť:

  • Buďte pokorní a svoje spomienky berte s rezervou. Miesto sebaistých výpovedí typu: „Vtedy si povedal/urobil… Nikdy na to nezabudnem!“ použite miernejšie: „Môžem sa mýliť, no pamätám si, že si vtedy…“
  • Ak máte pocit, že nevnímate, čo váš partner hovorí, radšej sa ho na to opýtajte ešte raz. Neriskujte, že si nesprávne uložíte jeho slová.
  • Pýtajte si spätnú väzbu o tom, ako vaša polovička chápe vaše slová.

Vaše vnímanie a asociovanie sú egocentrické

Je to tak. To, čo vo vás môže vyvolať príjemné pocity, môže v niekom vyvolať strach a odpor. Je chybou predpokladať, že ostatní berú veci tak, ako ich vidíte a vnímate vy. Napríklad, fľaša vína vo vás môže evokovať príjemné posedenia s priateľmi, no v niekom inom to môže vyvolať spomienku na večne opitých rodinných príslušníkov. Nezabúdajte na to.

Čo robiť:

  • Všímajte si výraz tváre toho druhého a keď vidíte, že sa mu niečo prieči, alebo mu to je nepríjemné či nejasné, opýtajte sa na jeho názor na vec.
  • Dávajte si pozor na frázy typu: „Vieš, čo myslím.“ Veľmi často spôsobujú komunikačný šum a potrebujú dovysvetliť.
zdroj: unsplash.com

Veríme, že sme vám našimi radami pomohli objasniť si niektoré veci. Ak sa nimi necháte inšpirovať, frustrácie a nedorozumení vo vašich vzťahoch môže byť oveľa menej.

zdroj: yourtango

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Dating