unsplash.com

Milujem knihy. Milujem vôňu kníh. Milujem kníhkupectvá, poličky zaplnené knihami. Zbožňujem ak si môžem sadnúť a čítať. Hodinku. Dve. Tri.

Každý mesiac by som sa s vami chcela podeliť o štyri knižné typy, ktoré sa oplatí prečítať si.

Možno sa pýtaš prečo.

Lebo vo mne zanechali stopu. Donútili ma zamyslieť sa. Ukázali iný pohľad na vec. Rozšírili môj obzor. Odletela som s nimi na výlet do krajiny fantázie a realitu som nechala za sebou.

A pretože sa chcem s vami o ne podeliť a dať vám pár tipov na príjemne strávený čas.

Ian McEwan – Pokánie

Do minulého roka som ani netušila , že tento spisovateľ existuje, až kým sme ho nedostali na „povinné“ čítanie na vysokej. A poviem vám, že je to neskutočný spisovateľ. Dej vyskladaný do najmenších detailov, výborne premyslený a skvelo napísaný.

Trinástročná Briony prekazí vzťah svojej staršej sestry a tým jej zničí zvyšok jej života. Alebo nie? Zachráni ich a dá znova dokopy? Sny sa prelínajú s realitou. Nepozeraj sa na príbeh ako na sladký román o láske a prekážkach, ale zájdi vo svojej mysli ďalej a porozmýšľaj, o čom skutočne tá kniha bola.

Forest Carter – Malý strom

Ak máte pocit, že sa nám ten náš úmysel nevydaril, ak máte dojem, že sme zašli priďaleko, ak máte podozrenie, že ste sa stratili v hypermarkete, ak sa vám zdá, že sme dušu predali svetovej banke, ak by ste sa na toho bieleho víťaza chceli pozrieť z odstupu, prečítajte si túto knihu.

Toto je popis na knihe. Ja by som už len dodala, že ak máš dosť elektroniky okolo seba a potrebuješ sa na chvíľu ponoriť do iného sveta, otvor túto knihu. Knihu spojenú s prírodou, Indiánmi a múdrymi myšlienkami.

Ak chcete svet vidieť taký, aký je, pozrite sa naň detskými očami, pozrite sa naň z hĺbky hory, pozrite sa naň spolu so starým otcom. Starý otec musí byť, pravdaže, prinajmenšom polovičný Indián. Nuž tak sa na svet díva táto kniha.

View this post on Instagram

#tuateraz #akademiapohybu #kniha #praha #malystrom #dieta #uprimnost #cistota #laska #pokora #spojenie #vdacnost #poznanie #dakujemzemozem Dnes mam den volna na vycviku a tam sa tulam po Prahe. Momentalne som zatulany v Narodnej technickej kniznici, kde som prave docital knihu Maly Strom od Forresta Cartera, ktoru som dostal darom od @patrikholesa . Vacsina mojich poslednych precitanych knih boli odborne veci a tak to bola velmi vhodna zmena. Tato kniha bola taka prijemna 180stranova odychovka. Kniha Maly Strom opisuje zivot maleho indianskeho chlapca, ktoremu zomreli rodicia a ujali sa ho stari rodicia. Je krasne v dnesnom konzumnom vidiet ako sa maly indiansky chlapec Maly Strom pozera na svet. Ako krasne ho stari rodicia vychovaju, ake je to uzasne zit v sulade s prirodou a ake je to mat to ciste neskazene uprimne detske srdce. Moc moc prijemna kniha, pri ktorej som sa usmieval, zamyslal sa, co to sa naucil, dakoval a nakoniec som aj par slz pustil. Zivot je proste krasny a urcite si tuto knizku zaradte do zoznamu povinej literatury a ti, ktori mate deti tak ju citajte svojim detom, aby vedeli, ake aj ine detstvo moze byt. Tu A Teraz&Akademia pohybu

A post shared by Martin Janis (@martinjanis) on

George Orwell – 1984

Keď som prečítala túto knihu, prvé čo mi napadlo bolo, prečo sa nenachádza v povinnom čítaní na stredných školách? No hneď som si aj odpovedala. Pretože až príliš reálne opisuje to, kam by mohla spoločnosť dospieť (ak sme tam už nedospeli).

Vzoprieť sa systému chcelo veľkú odvahu. Vtedy, teraz a určite aj potom. V knihe sa hlavný hrdina postaví nespravodlivosti. Začne rozmýšľať. Príde na to, že systém a štát, v ktorom žije je chorý. Ale Veľký brat ťa sleduje.

Kniha napísaná v roku 1948. Mnohým ľuďom sa ani nesnívalo, že by sa to jedného dňa stalo realitou, a predsa…

James Kimmel jr. – Posledný súd

Smrť je pre mnohých ľudí veľkou neznámou. Niektorí sa jej boja, iní zase veria v posmrtný život a vedia, že budú žiť večne. Hlavná hrdinka je však už mŕtva. Nielenže sa musí vyrovnať so svojou smrťou, ale ešte netuší, čo všetko má pre ňu posmrtný život pripravené.

James Kimmel nám istým spôsobom v knihe podal zrkadlo nás samých. Ukázal nám, aké veci občas robíme, len aby sme zaujali druhých, len aby sme ukázali svetu, že sme v niečom lepší. Že sme lepší od niekoho. A potom spätne zisťujeme, ako nás tieto zlé veci ovplyvnili a aké následky musíme znášať.

Posledný súd určite nie je kniha, ktorá je ľahká na prečítanie. Množstvo úvah, náznakov, otázok, neskôr odpovedí o človeku, živote, prítomnom okamihu. Aj keď sa ti to bude ťažko čítať a budeš sa musieť plne sústrediť, nepustíš ju z rúk a povieš si, že to za tú námahu stálo.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life