Čím si nanášaš make-up či púder? Prekvapí ťa, ako veľmi si môžeš uškodiť
KrásaLíčenie a make-up
Líčenie je pre mnohé ženy každodenným rituálom. No len máloktorá sa zamýšľa nad tým, čím si make-up nanáša a aký vplyv to môže mať na zdravie pokožky. Čistota a výber pomôcky zohrávajú väčšiu rolu, než sa na prvý pohľad zdá.
Ak mávaš vyrážky, upchaté póry alebo podráždenie, problém nemusí byť v samotnej kozmetike, ale v tom, ako ju nanášaš.
To, čím si nanášaš make-up, ovplyvňuje zdravie tvojej pleti
Hubky na make-up: praktické, ale plné baktérií
Make-up hubky sú obľúbené pre ich schopnosť rovnomerne zapracovať produkt do pleti. No ich mäkký, pórovitý povrch zadržiava zvyšky make-upu, maz aj vlhkosť, čím vytvára ideálne prostredie pre baktérie a plesne. Ak hubku neumývaš po každom použití, ľahko si zanesieš baktérie späť na pleť a spôsobíš si tak zápaly či akné.
Dôležité je hubku po každom použití dôkladne umyť, nechať uschnúť na vzduchu a pravidelne ju vymieňať. Ideálne aj každé 3–4 týždne.
Štetce: elegantné, no vyžadujú starostlivosť
Kvalitné štetce sú výbornou pomôckou pre presné nanášanie púdrov, tieňov či make-upu. Ak ich však nepoužívaš hygienicky, stávajú sa lapačmi nečistôt a baktérií. Zvyšky produktov, mastnota z pleti či prach zo vzduchu sa v nich hromadia a menia ich na neviditeľné riziko.
Štetce by si mala čistiť aspoň raz do týždňa jemným šampónom alebo špeciálnym čističom. Nechaj ich vyschnúť naležato, nikdy nie štetinami hore.
Prsty: pohodlné, ale s rizikom
Nanášanie kozmetiky prstami má svoju výhodu v prirodzenom nahriatí produktu a ľahkej manipulácii. No pokiaľ si predtým neumyješ ruky, všetky baktérie z povrchov, ktorých si sa dotýkala, si prenášaš na tvár. Výsledkom bývajú podráždenia, drobné zápaly alebo nečistá pleť.
Ak si zvyknutá líčiť sa prstami, uisti sa, že máš vždy čisté ruky. Hygiena je v tomto prípade absolútne kľúčová.
Opotrebované alebo znečistené pomôcky
Zničené, popraskané a zanedbané nástroje môžu spôsobiť viac škody než úžitku. Tvrdšie štetiny alebo zle ošetrené hubky môžu pokožku podráždiť, vytvoriť mikrotrhlinky a uľahčiť prienik nečistôt do hlbších vrstiev kože.
Sleduj stav svojich pomôcok. Ak stratili pôvodný tvar, sú príliš tvrdé alebo majú nepríjemný zápach, je čas ich vymeniť.