Testovanie produktov Temu
Freepik/yanalya/freepik

Nízke ceny, ale aj široká ponuka na čínskom trhovisku Temu stále priťahujú množstvo spotrebiteľov, ktorí tu často nakupujú oblečenie, elektroniku či detské hračky. dTest už dávnejšie upozorňoval nielen na chybovosť niektorých produktov dostupných na platforme, ale aj na prehrešky Temu voči spotrebiteľom.

Teraz máme k dispozícii výsledky testov, ktoré vykonali niektorí členovia Európskej spotrebiteľskej organizácie na vybraných produktoch. Aké nedostatky testovanie odhalilo?

Doterajší vývoj

O problematike okolo Temu sme informovali už skôr, keď sme upozorňovali nielen na nedostatočnú kvalitu niektorých produktov, ale aj na využívanie tzv. dark patterns (manipulatívnych taktík), ktoré negatívne ovplyvňujú správanie spotrebiteľov na platforme. Takéto praktiky sú v rozpore s nariadením o digitálnych službách (DSA), rovnako ako nedostatok informácií o jednotlivých predajcoch alebo aj nízky štandard bezpečnosti pre neplnoletých užívateľov.

Na základe týchto a ďalších porušení predpisov EÚ na ochranu spotrebiteľov sme na jar minulého roka spolu s ďalšími spotrebiteľskými organizáciami združenými pod Európskou spotrebiteľskou organizáciou (BEUC) podali sťažnosť jednotlivým dozorným orgánom i Európskej komisii.

Finančné konflikty
zdroj: Pexels/Darina Belonogova

Tá následne začala proti Temu formálne konanie, v ktorom do značnej miery prevzala hlavné body podanej sťažnosti. Súčasne v tejto veci prebieha aj konanie u írskeho národného koordinátora digitálnych služieb, ktorého BEUC vyzýva, aby sa zameral na časti sťažnosti, ktorými sa Európska komisia vo svojom vyšetrovaní nezaoberá. 

Nebezpečné hračky aj absentujúce zloženie kozmetiky

Členovia BEUC v Dánsku, Taliansku a Spojenom kráľovstve sa zamerali na rôzne druhy produktov, od kozmetiky po detské hračky, a odhalili množstvo problémov. Medzi ne patria príliš ľahko oddeliteľné malé časti detských hračiek a dojčenských výrobkov, ktoré môžu spôsobiť udusenie, chýbajúci alebo nesprávny zoznam ingrediencií v kozmetických produktoch či vysoko nebezpečné elektrické ohrievače. Mnoho týchto produktov nezodpovedalo platným predpisom a nemalo by byť vôbec v predaji. V niektorých prípadoch nebol ani jeden z kontrolovaných produktov v súlade s legislatívou. 

„Temu si možno podmanilo Európu vďaka nízkym cenám, ale zároveň sa stalo vstupnou bránou pre nelegálne produkty, ktoré na našom trhu nemajú čo robiť. Je zrejmé, že Temu predstavuje veľký problém, ktorý musia úrady neodkladne riešiť. Spotrebitelia si do svojich domovov prinášajú nebezpečné výrobky, zatiaľ čo mnoho európskych podnikov, ktoré dodržujú predpisy, čelia nekalej konkurencii. Preto vyzývame Európsku komisiu, aby urýchlene dokončila svoje prebiehajúce vyšetrovanie a prijala účinné a odstrašujúce opatrenia proti Temu v záujme spotrebiteľov i poctivých podnikov,“ komentuje výsledky testovania generálny riaditeľ BEUC Agustín Reyna.

Online kurzy
zdroj: Pexels/Vlada Karpovich

Výzva BEUC k Európskej komisii 

BEUC vyzýva Európsku komisiu na urýchlené dokončenie vyšetrovania platformy Temu a prijatie konkrétnych opatrení, ktoré zabezpečia, že všetky online platformy budú dodržiavať nariadenie o digitálnych službách a aj ďalšie povinnosti vyplývajúce z úpravy spotrebiteľského práva v rámci EÚ. Zároveň požaduje predloženie akčného plánu pre e-commerce, ktorý by riešil problémy spotrebiteľov na online trhoviskách a stanovil jasné pravidlá zodpovednosti týchto subjektov.

Ďalším bodom výzvy je spolupráca s Európskym parlamentom a Radou na reforme colného systému EÚ, ktorá by zabránila vstupu nebezpečných výrobkov na európsky trh. BEUC tiež zdôrazňuje, že colné úrady by mali byť lepšie vybavené a poverené dôslednou kontrolou bezpečnosti produktov pri ich vstupe do EÚ, čo doteraz nie je dostatočne zabezpečené.

Zdroj: Tlačová správa

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life