Aj priateľstvo musí mať hranice: Týchto 6 vecí by si kamarátke nikdy nemala dovoliť
LifePriateľstvá nám prinášajú podporu, pocit spolupatričnosti, bezpečný priestor a radosť. No aj v tých najlepších kamarátstvach by mali byť jasne určené hranice. Pretože ak nie sú, často z rešpektu, úcty, či lásky k niekomu tolerujeme veci, ktoré nám v skutočnosti ubližujú.
A nech máš akokoľvek rada svoje kamarátky, tieto hranice by prekračovať nemali. Chránia totiž hlavne teba, tvoje pocity a duševnú pohodu. Pripomenieme ti preto niektoré dôležité body, v ktorých by si nikdy nemala poľaviť.
Ak si kamarátka dovolí týchto 6 vecí, prekračuje hranice
Neustále kritizovanie alebo znevažovanie tvojich rozhodnutí
Pravá kamarátka je tu na to, aby ťa podporovala a rozumela tvojim voľbám, aj keď s nimi nemusí vždy súhlasiť. Ak však často počúvaš iba kritiku alebo vtipy na tvoj účet, ktoré sa v skutočnosti dotýkajú tvojich vážnych rozhodnutí, môže to byť toxické. Zdravé priateľstvo je o vzájomnom rešpekte, a nie o potrebe dokazovať si nadradenosť alebo múdrosť na úkor tej druhej.
Zneužívanie tvojej pomoci a ochoty
Byť niekomu oporou je dôležité. Ale ak máš pocit, že sa kamarátka na teba spolieha vždy, keď niečo potrebuje, a pritom ti sama svoju podporu neopätuje, pravdepodobne ťa iba jednostranne využíva. Či už ide o finančnú, emocionálnu alebo časovú pomoc, na zdravých priateľských vzťahoch musíte pracovať obe. Tak, ako v partnerstve. Nedovoľ, aby sa z teba stala jej „záchranná sieť“ bez toho, aby si dostávala rovnakú podporu späť.
Neúcta k tvojim vzťahom a rodine
Ak kamarátka nerešpektuje tvojho partnera alebo blízkych, môže to spôsobiť napätie nielen medzi vami, ale aj v tvojom osobnom živote. Áno, je prirodzené, že vaše názory na niektorých ľudí sa líšia. No napriek tomu by vždy mala prejavovať rešpekt k tvojim voľbám a rodine. Dôležité je, aby sa pokúsila budovať aspoň základné porozumenie a nevyvolávala zbytočné napätie. A to, samozrejme, platí pre všetkých.
Šírenie tvojich tajomstiev alebo osobných informácií
Veríš svojej kamarátke a delíš sa s ňou o veci, ktoré by si nepovedala nikomu inému. Ak však tieto informácie šíri ďalej alebo sa s nimi „pochváli“ pred ostatnými, je to veľká zrada dôvery. Takéto správanie je voči tebe nespravodlivé a ukazuje, že tvoja kamarátka nerešpektuje dôvernosť vášho priateľstva. Nikdy by si nemala tolerovať, aby niekto zneužíval tvoju dôveru.
Snaha manipulovať tvoje rozhodnutia
Samozrejme, že kamarátky si navzájom radia, veď to je jednou z hlavných výhod priateľstva – vždy ti má kto úprimne poradiť. Ale konečné rozhodnutie by malo vždy závisieť od teba. Ak máš pocit, že tvoja kamarátka má tendenciu manipulovať ťa alebo tlačiť na tvoje rozhodnutia, aby sa zhodovali s jej predstavami, daj si pozor. Ide o vážny varovný signál. Zdravé priateľstvo znamená rešpektovať slobodu a nezávislosť toho druhého, nie sa snažiť ho meniť alebo kontrolovať.
Očakávanie neustálej dostupnosti
Ak kamarátka predpokladá, že priskočíš vždy, kedykoľvek ťa potrebuje, bez ohľadu na tvoje záväzky alebo plány, je to nielen vyčerpávajúce, ale aj sebecké. Každý má svoj vlastný život a povinnosti, a je dôležité, aby kamarátka rozumela, že nie vždy môžeš byť k dispozícii. Je v poriadku určiť hranice svojej dostupnosti, aby si chránila svoj čas a energiu. Samozrejme, sila priateľstva spočíva aj v tom, že si pomôžete vždy. Bez ohľadu na hodinu či situáciu. Avšak opäť to nesmie platiť iba jednostranne.
Tušíš, koľko priateliek v skutočnosti žena vo svojom živote potrebuje? Klikni SEM a dozvieš. To číslo ťa pravdepodobne prekvapí.