Cestuješ na Srí Lanku? Tak si prečítaj toto
LifeS manželom sme sa rozhodli stráviť Vianoce a príchod nového roku v teple. Našou jasnou voľbou bola Ázia a Srí Lanka sa nám takpovediac pritrafila – tam boli totiž lacné letenky. Nevedeli sme, čo od toho očakávať, teda okrem slonov a čaju. Bola to naša prvá ázijská krajina vôbec, a preto naše prvé kroky na pôde Cejlónu sprevádzali obavy.
Po prvých minútach mimo lietadla sa však naše obavy rozplynuli. Ľudia sú neskutočne milí, nápomocní, usmievaví. Jednoducho sme si ich zamilovali. Rozhodli sme sa, že precestujeme hlavne západnú a strednú oblasť. Naším hlavným prostriedkom bol vlak. Na jednotlivých miestach sme bývali u domácich (iba v Kolombe a pri letisku sme spali v hoteli), kde sme zväčša strávili dve až päť nocí takže sme mohli zažiť pravú srílanskú kultúru a život. Veď našim cieľom aj tak nebolo precestovať každý kút, aby sme si mohli na imaginárnom zozname odfajknúť, koľko sme toho videli, ale tráviť čas v spoločnosti lankanov.
foto: archív autorky
Ak sa aj ty chystáš na Srí Lanku, tu je zopár tipov na čo by si sa mal pripraviť:
- jazdí sa opačne ako u nás, rovnako ako v Anglicku. Doprava je chaotická, nemá takmer žiadne pravidlá, až na jedno. Kto je rýchlejší ostošesť trúbi na pomalších aby mu uhli.
- prakticky tu neexistujú chodníky (okrem väčších miest). Chodci chodia po ceste (v tom lepšom prípade po paneloch ponad splašky) a sú nežiadúcim elementom, podobne ako cyklisti či vozičkári. Darmo pôjdeš v protismere, autobus ťa veselo vytlačí až do priekopy a nezabudne pri tom zatrúbiť.
- ak chceš prejsť na druhú stranu cesty radšej to urob rýchlo a obozretne. Na prechode ti sotva zastavia.
- ak sa rozhodneš jazdiť autobusom, musíš najprv nájsť ten správny. Na východzej autobusovej stanici šofér vykrikuje cieľovú stanicu (tú ma našťastie napísanú aj na tabuli na čelnom skle), vyrazí až keď sa autobus naplní. Počas jazdy chodí vyberač cestovného, ktorý sa spýta na tvoju cieľovú stanicu a podľa toho mu zaplatíš určitú sumu.
- ak sa rozhodneš jazdiť vlakom vyber si prvú alebo druhú triedu. Tretia je adrenalínová, jednoducho visíš von z vlaku. Skúsili sme, neodporúčam. Prvá trieda však býva vypredaná mesiac dopredu, bohužiaľ srílanské železnice nemajú online predaj lístkov, no ak poprosíš domáceho, u ktorého budeš bývať aby ti ho kúpil, ochotne tak urobí. Grafikon si môžeš pozrieť tu. Vo vlaku lístky nekontrolujú, no odovzdávajú sa pri východe zo stanice, takže ich určite nevyhadzuj.
- najčastejším dopravným prostriedkom je tuk-tuk, ktorý je lacnejšou náhradou taxíkov. Nikdy nesadaj do tuk-tuku bez toho aby si vedel vzdialenosť do tvojho cieľa a nedohodol sa na cene. Spravidla sa za prvý kilometer platí 70 rupií, za každý ďalší 50. Je možné zjednávať.
foto: archív autorky
- tradičným verejným WC sú stupačky, ktoré však nemajú splachovanie, ale pri každej z nich je pod kohútikom položené vedierko. Toaletný papier sa nachádza málokde, používajú bidetové spršky. Na niektorých vlakových staniciach či atrakciách je WC pre cudzincov, ktoré je klasické ako u nás, rovnako ako na ubytovacích zariadeniach.
- voda z kohútikov nie je pitná, kupuj si balenú. Aj domáci to tak robia.
- zásuvky sú odlišné ako tie naše (trojkolíkové). Vezmi si so sebou ceruzku. Ak ju zapichneš do hornej dierky bez problémov si nabiješ telefón.
- zo Srí Lanky sa na Slovensko (ale aj vrámci ostrova) zo svojej SIM karty nedovoláš, SMSky sa dajú posielať. Ak chceš telefonovať musíš si kúpiť kartu miestneho operátora (napr. na letisku).
- pri vstupe na jednotlivé spoplatnené atrakcie (chrámy, sloní sirotinec a pod.) je oddelená priehradka pre cudzincov, vstupné je niekoľkonásobne vyššie ako pre domácich.
- pri vstupe do buddhistických kláštorov je potrebné vyzuť sa, nie je dovolené pózovať a fotiť sa pred sochou Buddhu, v hinduistických chrámoch je zakázané fotiť.
foto: archív autorky
- ak si chceš odfotiť zberačku čaju priprav sa na to, že bude od teba pýtať peniaze.
- v niektorých prípadoch si za svoje služby sami vypýtajú prepitné. Z vlastnej skúsenosti viem, že 20 rupií je primálo, 200 priveľa.
- domáci nemajú zmysel pre súkromie. Ak budeš v banke meniť peniaze môže sa stať, že budeš obklopený aj troma domácimi, ktorí ti budú hľadieť rovno do peňaženky.
- pravdepodobne po celý čas budeš raňajkovať western breakfast, teda omeletu, hrianku z toastového chleba, džem, maslo, džús, ovocie a čierny čaj alebo kávu. Ak povieš domácim, že preferuješ srílanské raňajky, ochotne ti ich pripravia. Priprav sa však na kari s ryžou alebo rezancami či slanú ryžu s medom.
- kari ťa bude prenasledovať aj mesiac po príchode domov. Ak sa rozhodneš dať si „západné“ jedlo určite v ňom bude chuť kari.
- Srílančania milujú pikantné, takže čili papričky sú súčasťou každého jedla (niekedy ich podávajú oddelene).
- priprav sa na litre milk tea, teda čierneho čaju s cukrom a mliekom. Zväčša sa cukor a mlieko podáva oddelene, no napríklad vo vlaku ti ho nalejú priamo z termosky silne osladený
- na ulici nenájdeš smetné koše, domáci hádžu odpad na zem. No nájdu sa aj výnimky. Niekde sú koše aj na triedený odpad.
- ľahko sa ti môže stať že budeš v izbe bývať s gekonom či netopierom.
- všade sa potulujú psy. Niektoré vyzerajú naozaj zúbožene, no zásadne nechytať! Hrozí besnota.
foto: archív autorky
Srí Lanka nám učarovala svojou prírodou, kultúrou a hlavne ľuďmi, ktorý ju robia tým čím je. Už pri odchode sme plánovali náš návrat. Je to miesto, kde denno denne stretneš usmievavých, nápomocných ľudí, po celý čas ťa bude sprevádzať vôňa vonných tyčiniek a v niektorých momentoch sa zastaví čas, pri ktorých si uvedomíš aké krásne je žiť.