Photo by Joseph Redfield from Pexels

Občas sa snažíme uniknúť preč z tohto sveta. Unikáme, a to rôznymi formami. Občas je to tým, že náš svet nás nudí, je veľmi bežný, všedný a my ho nechceme vidieť len v jednej farbe.

Neviem ako ty, no ja trávim čas so skvelou kávou a popritom čítam knihy, ktoré ma v lete unášajú na úplne iné miesta. Dnes ti prinášam pár knižných tipov, ktoré ťa unesú niekam inam.

1. MALÉ ŽENY

Klasická literatúra, ktorá nás strašila na strednej školy pri povinnom čítaní nie je prípadom knihy Malé Ženy, ktorý chytí za srdce. Príbeh štyroch sestier sa odohráva v 19. storočí, no prekračuje hranice bežnej knihy. Hrdinky spolu so svojou matkou musia čeliť chudobe a učia sa prijímať všetky chyby života.

Dievčatá sa postupom času menia na odvážne Malé Ženy. Tak trochu rozmaznaná Amy, Beth krehká ako bábika, Jo, ktorá čelí strachu a romantička Meg, spoja svoje sily a spoločne sa naučia čeliť životu.

2. NEZAČALO TO VAMI

Psychologická kniha o tom, ako nás formujú rodinné traumy, je písaná tak, aby to pochopila každá z nás. Ako na nás aj teraz vplýva pohoda našej mamy počas tehotenstva, či ako veľmi je dôležité odpustenie rodinným príslušníkom? Kniha zodpovedá na rôzne otázky ohľadom psychických porúch, ktoré sú dedičné či na to, ako sa počas života formujeme a tým dávame nádej ďalším generáciám na lepší život.

Knihu napísal psychológ Mark Wolynn a jeho ideou bolo predísť rodinným traumám alebo aspoň nájsť koreň problému, ktorý sa prenášal z generácie na generáciu. Kniha je skvelá na zamyslenie sa a bádanie vo vlastných koreňoch.

3. BEZ HANBY O OHANBÍ

Okej, možno som sa teraz trocha vymkla kontextu letného čítania, no nikdy nie je neskoro začať s čítaním niečoho, čo vás trápi každý deň. Kniha ponúka odpovede na otázky, ktoré si sa vždy hanbila opýtať kohokoľvek.

Myslím, že ťa občas trápia nejaké otázky, no samej ti to prišlo trápne a tak si sa nepýtala ani najlepšej kamošky, ktorá o tebe vie naozaj veľa. Autorkami knihy sú ženy a dokonca doktorky, ktoré si dali záležať na vysvetlení každej zložitej, či banálnej otázky.

View this post on Instagram

#bezhanby 🌸 Podľa môjho názoru by si mala túto knihu prečítať každá žena. Obzvlášť dospievajúce dievčatá budú za takéhoto “sprievodcu” ženskými vecami veľmi vďačné. Ani ja vo svojom veku som nemala ohľadom fungovania svojho tela všetky otázky zodpovedané. Stále nemám, ale dozvedela som sa množstvo nových (skutočne) užitočných informácií. Niektoré boli pre mňa veľmi prekvapivé (vedeli ste, že žena za svoj život menštruuje cca 6,5 roka?), iné som prijala bez väčšieho zamýšľania sa, avšak celkovo som zorientovanejšia. Kniha je napísaná veľmi “priateľským”, miestami vtipným štýlom. Ale pri čítaní niektorých pasáží sa musíte koncentrovať stopercentne🙃. Napísali ju lekárky z Osla, ktoré chcú takto zbúrať isté mýty, ktoré sú v ženskom svete zaužívané, ale vôbec nie sú pravdivé. Ženy by mali poznať pravdu, lebo od nej závisí ich informovanosť a následné porozumenie vlastnému telu. Jeho prijatie. Čo všetko v knihe môžete nájsť a čomu sa venuje, si môžete ešte stále pozrieť v mojich výberoch stories. Poďme sa viac zaujímať o úplne normálnu súčasť nás žien. Práve teraz je na to, aj vďaka tejto knihe, skvelá príležitosť🌸 . ~ “V posledných desaťročiach sme sa stali svedkami čoraz väčšej sexuálnej subkultúry mládeže, najmä dievčat, a to nielen v Nórsku, ale na celom svete. Mnohé ženy, ktoré vyrastajú v takomto prostredí, neraz získajú veľa nepríjemných sexuálnych zážitkov, s ktorými neskôr v živote zápasia. Nemalo by to tak byť. Chceme predsa, aby ženy boli vyzbrojené faktami a schopné robiť rozhodnutia založené na sebavedomí a sebaistote. Tieto voľby by sa mali opierať o solídne lekárske poznatky, nie o klebety, nedorozumenia či strach. Sexualitu a sexuálne zdravie treba demystifikovať – ženy sa musia stať majiteľkami svojho tela.” . . #tipnaknihu #bezhanbyoohanbi #ninabrochmann #ellenstokkendahl #slovart_vyd

A post shared by Martina Pinková (@matine.knihy) on

4. SILA ROZUMU V BLÁZNIVEJ DOBE

Narazila som na ňu celkom náhodne, no zaujal ma už názov knihy a tak som teda hľadala informácie a poviem ti, kniha ma oslovila. Kniha o tom, ako žijeme alebo ako by sme mali žiť v dnešnej dobe. Autorom knihy je slovenský spisovateľ Ján Markoš a myslím, že knihu napísal naozaj zaujímavo.

Prečo ignorujeme fakty a spoliehame sa na polopravdy? Sú len ľahšie počúvateľné? Ako sa slovník Zomri odlišuje od slovníka našich politikov, či ako veľmi v dnešnej dobe kontrolujeme mobil a sociálne siete ? Všetky odpovede na otázky nájdeš v knihe Sila rozumu v bláznivej dobe alebo teda, v manuáli kritického myslenia.

5. V TEJTO SA PRINCEZNÁ ZACHRÁNI SAMA

Poetické vyjadrenia mladej ženy, ktorá sa nebála otvorene napísať pár jej bolestí života. Básne o tom, ako jej mama ublížila a neskôr spálila všetky jej sny. Básne o tom, ako sa z princeznej týranej vo veži stane sebavedomá kráľovná, ma prinútil zamyslieť sa nad životom.

Amanda Lovelace píše aj o tom, ako bojovala s poruchami príjmu potravy, znásilnením, ale aj s vlastnou matkou, ktorá neskôr ochorela. Kniha je písaná chronologicky a teda čitateľ môže sledovať všetky pocity Amandy tak, ako ich cítila aj ona. Prinášam ti jednu z jej myšlienok: ani palica, ani kamene mi nedolámali kosti, ale slová ma prinútili vyhladovať sa, až kým ste ich nevideli všetky.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life