7 signálov, vďaka ktorým zistíš, že si vyhorená + 5 tipov, ako to môžeš napraviť
LifeBlíži sa koniec roka, povinností pribúda, v práci či škole sa toho na teba nakopilo ešte viac. Ty sa zrazu cítiš stále unavená, nič sa ti nechce, chodíš všade s nechuťou. Nie, pravdepodobne nejde len o jesennú depresiu či únavu. Je viac než možné, že si vyhorená.
Počula si už o vyhorenosti, ale nikdy si si zatiaľ nepripustila, že by mohla postretnúť aj teba? V súčasnosti čoraz viac mladých ľudí pociťuje syndróm vyhorenia. No je dôležité včas ho podchytiť, pretože sa s nim dá bojovať. Najskôr je ale potrebné zistiť, či sa vyhorenie týka aj teba.
Ako zistíš, že aj ty si vyhorená?
- Únava
- Nedostatok času
- Zdravotné problémy
- Negativita
- Poruchy sústredenia
- Strata motivácie
- Problémy v medziľudských vzťahoch
Cítiš sa unavená nielen v práci, ale aj keď sa vrátiš domov z práce? Nič sa ti nechce robiť a máš pocit, že na nič vlastne ani nemáš čas? Všetko okolo seba vidíš negatívne a vôbec sa netešíš zo života? Všetci ti idú doslova na nervy a nemáš chuť sa s nikým rozprávať?
Ak sa k tomu pripoja aj poruchy sústredenia či problémy s motiváciou, je viac než jasné, že aj ty máš burnout syndróm, teda syndróm vyhorenia. Pridruženie ďalších zdravotných problémov býva tiež častým signálom toho, že niečo nie je v poriadku a aj tvoje telo ti to chce dať na vedomie.
Ako bojovať proti „burnout“ syndrómu?
Nenos si prácu domov
Toto je alfou a omegou celého problému. Pokús sa zariadiť si to tak, aby si prácu musela riešiť len počas pracovnej doby a aby si si doma mohla oddýchnuť. Ak to ale nie je úplne možné, vymedz si aspoň konkrétny čas, kedy sa budeš práci venovať aj doma. Napríklad si povedz, že teraz budeš polhodinku odpovedať na maily a potom sa venuj niečomu inému. Hlavné ale je, aby si nemyslela celý deň len na prácu a na všetko, čo ešte musíš stihnúť urobiť.
Pravidelný oddych
Hovorí sa, že človek je v práci najproduktívnejší hodinu, maximálne hodinku a pol. Pokús sa robiť si aspoň 10-minútové prestávky, kedy sa trochu poprechádzaš, precvičíš si končatiny a nebudeš sa stále pozerať do počítača. Uvidíš, že sa potom budeš vedieť sústrediť lepšie a práca ti pôjde od ruky, čiže stihneš toho urobiť oveľa viac než inokedy.
Oddychom tiež myslíme to, že počas svojho voľna sa musíš venovať aktivitám, ktoré máš rada a na ktoré si doteraz možno nemala čas. Vymedz si aspoň polhodinku denne na čítanie, sledovanie seriálov, prechádzku či inú aktivitu, ktorú budeš vykonávať s radosťou. Urob si z toho svoj rituál, na ktorý sa budeš každý deň tešiť.
Zorganizuj si svoj čas
To, že nič nestíhaš, môže byť aj tým, že si nedokážeš dobre zorganizovať svoj čas. Ak nemáš diár, rýchlo to naprav a zapíš si všetko, čo ten konkrétny deň musíš urobiť a snaž sa to naplánovať tak, aby si toho stihla čo najviac, ale zároveň, aby si toho nemala veľmi veľa. Dôležité tiež je, aby si tento svoj rozvrh mala na očiach a pokús sa ho čo najviac dodržiavať. Zo začiatku to možno nebude jednoduché, ale uvidíš, že časom sa do toho dostaneš a svoj deň si budeš vedieť naplánovať tak, aby ti ostalo dostatok voľného času aj pre seba.
Maj svoj vlastný osobný život
Nepodriaďuj celý svoj život len pracovným záležitostiam, ale venuj sa aj sebe. Dopraj si pravidelné prechádzky, chodievaj na masáž, do wellnessu, vzdelávaj sa, rob niečo, čo ťa bude baviť a napĺňať. Nie je dôležité starať sa len o svoje telo, ale predovšetkým o svoje psychické zdravie, ktoré počas vyhorenia dostáva poriadne zabrať.
A hlavne sa pokús tráviť čo najviac času s blízkymi. Navštív pravidelne svoju rodinu, chodievaj von so svojimi kamoškami, obklop sa ľuďmi, na ktorých ti záleží.
Choď na dovolenku
Niekedy nepomôže nič iné, len sa radikálne odstrihnúť od všetkých problémov. Ak si to môžeš dovoliť, vezmi si neplatené voľno a choď na dovolenku. Aspoň na týždeň. Nebudeš musieť riešiť nič, budeš sa venovať len sebe a doslova vypneš. Po návrate sa pokús riadiť vyššie uvedenými radami a uvidíš, že život sa opäť dostane do normálu.