unsplash.com

Globálne otepľovanie, svetové krízy a všeobecné katastrofy majú dopad na ekonomiku a cestovanie. Niektoré vzácne a krásne miesta na zemi postupne zanikajú. Z roka na rok sa preto na týchto miestach zvyšuje počet turistov a znižuje ich životnosť.

Planéta a jej zdroje sú vyčerpateľné. Podľa portálu The Architectural Digest existuje niekoľko miet, ktoré o svojej dočasnej existencii svedčia. Všetky tieto miesta, či už prírodné úkazy alebo stavby, podliehajú zmenám, zničeniu a úpadku. Unikátne pamiatky našej planéty však nie vždy zaniknú len kvôli zásahom prírody. Niekedy za to môže aj človek. Budeš mať to šťastie navštíviť tieto miesta včas?

Čínsky múr

Fabulózna obranná bariéra bola vybudovaná a otvorená v 17.storočí. Mala chrániť Čínu pred inváziou nepriateľských síl, prevažne mongolských. Vybudovali ju za vlády dynastie Ming. Dnes môžeš ísť na výlet a prejsť sa aspoň časťou Čínskeho múru. Celý má totiž takmer 22 tisíc kilometrov! Pravidelne tu stretneš turistov a obdivovateľ z celého sveta a ani zápchy nie sú výnimočným javom. Stavba citeľne a viditeľne podlieha erózii. A najbizarnejšie je asi to, že domáci si z tejto lokality Svetového dedičstva UNESCO spravili biznis. Postupne predávajú jeho tehly! Lebo veď čo je pre turistu lepším suvenírom ako práve kúsok Čínskeho múru?!

View this post on Instagram

החומה האגדית

A post shared by Michal Orchard (@michal61) on

Mŕtve more

Leží 430 metrov pod reálnou hladinou mora. Postupne sa však z jeho názvu stáva realita. Treba ho preto vidieť, okúpať sa v ňom a čerpať všetky liečivé benefity tejto blahodárnej superslanej vody až kým nebude reálne, nuž – mŕtva. Toto bezodtokové unikum navštívi ročne neuveriteľné množstvo turistov. Okrem vody takej slanej, že v nej môžete sedieť a čítať knihu – lebo tak to fotky ukazujú, ľudia robia a ťažko veriť, kým sa nevyskúša – nájdeš v okolí jazera extrémne liečivé čierne bahno, ktoré je vzácnou prídavnou zložkou v kozmetike známych mien. Nachádza sa medzi Izraelom a Jordánskom. Aby ste vedeli, kde hľadať!

Taj Mahal

Jeho postavením sa krajina dostala do značne veľkého dlhu. Ročne ho odvtedy ale navštívia milióny turistov a existuje veľmi málo ľudí na svete, ktorí sa počas dovolenky v Indii neodfotia na lavičke pred bielym mramorovým pomníkom. Niekedy ani netušiac, že ide vlastne o pomník. Svojou majestátnosťou a jedinečnosťou si vyslúžil zápis do Svetového dedičstva UNESCO. Biely mramor však postupne žltne. Spôsobujú to výfukové plyny z áut, smog a nepomáha ani žiariace slnko, ktoré prirodzene bieli a vyťahuje šeď. Dobrovoľne-nedobrovoľne však Taj Mahal zachraňujú a čistia. Samozrejme, nechemicky. Hromada upratovačov pulíruje mramor neinvazívnym pílingom, aby sa čím dlhšie žiarivý jas tohto mramorového unikátu zachoval. Uvidíme.

View this post on Instagram

🇮🇳

A post shared by Epic Travel (@epic.travel1) on

 

 

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life