Pexels/Anastasiya Gepp

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rozhovor s inými ľuďmi berieme ako samozrejmosť, preto sa niekedy ani nezamýšľame nad tým, čo počas konverzácie hovoríme alebo robíme. Často sa pritom dopúšťame tých istých chýb, ktoré môžu spôsobiť, že ľudia nebudú radi tráviť čas v tvojej prítomnosti a budú sa vyhýbať kontaktu s tebou. A to by si určite nechcela.

Ak chceš byť dobrou konverzačnou partnerkou a nechceš, aby ťa ľudia prestali mať radi, pokús sa vyvarovať týchto 5 najčastejších chýb.

Skáčeš do reči

Už v detstve nás rodičia učili, že sa nepatrí skákať do reči niekomu inému, keď hovorí. Tak prečo to teraz robíš? Áno, niekedy máš potrebu presne v tej chvíli povedať niečo, čo ti napadlo, no zabúdaš brať ohľad na toho druhého. Radšej počkaj, kým dokončí myšlienku a až potom povedz to, čo si chcela.

Nedáš im priestor

Okrem skákania do reči tomu druhému nedáme ani šancu vôbec prehovoriť. Stále melieme a melieme a pritom nám ani nenapadne, že rozprávame len my. Ak to robievaš aj ty, nechaj priestor aj osobe, s ktorou sa rozprávaš. Opýtaj sa jej, čo si myslí alebo ako sa má. Nikto nemá záujem počúvať ľudí, ktorým sa nezatvoria ústa a myslia len na seba.

Nepočúvaš ich

Fyzicky prítomná síce si, no duchom si niekde úplne inde. Ak niekto rozpráva, je slušné ho počúvať. Aj napriek tomu, že možno by si chcela hovoriť namiesto neho ty alebo ťa nezaujíma čo hovorí. Predstav si, aké trápne bude, ak ti položí otázku ohľadom toho, čo hovoril, no ty nebudeš mať ani šajnu ako reagovať.

Snažíš sa ich presvedčiť, že len ty máš pravdu

Nauč sa akceptovať názory iných ľudí aj napriek tomu, že si presvedčená o svojej vlastnej pravde. Tú si môžeš povedať, no nesnaž sa za každú cenu presvedčiť ostatných o tom, že to, čo hovoria, je nezmysel. Používaj kompromisy a argumenty. Ako si prišla na to, že zrovna to, čo hovoríš ty, je pravda? Čo ak sa mýliš?

Dávaš im nevyžiadané rady

Možno to myslíš dobre, no nesnaž sa ľuďom radiť len preto, že si myslíš, že je to tak správne. Nevyžiadané rady otravujú azda každého. Tebe by sa páčilo, ak by sa niekto začal starať do tvojho života a poučovať ťa o tom, čo by si mala a nemala robiť? Tak vidíš, nerob to ani ty.

Ak sa budeš riadiť týmito 5 tipmi, ľudia sa s tebou budú rozprávať oveľa radšej.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife