Unsplash/Aleksandra Sapozhnikova

Mávaš občas pocit, že trpíš úzkosťou? Tvoju hlavu pochytí strach, srdce sa ti rozbúši a zdá sa ti, že lapáš po dychu? Nemusíš sa cítiť ako chorý človek, v dnešnej dobe ide o prejavy, ktoré bývajú bežnejšie, než sa môže zdať. Aj úzkosti však majú rôzne podoby, prejavy a treba si dať pozor na to, aby už nehraničili aj s chorobnou poruchou, pri ktorej budeš potrebovať odbornú pomoc.

Úzkosti sa delia do rôznych skupín – niektoré sú „zdravé“ a prichádzajú s prirodzenými situáciami v živote, iné už môžu vážne ovplyvňovať tvoje bytie. Napríklad sociálna úzkosť, pri ktorej ti robí problém fungovanie v spoločnosti, panická porucha, ktorá prichádza s nečakaným stresom, posttraumatická, ktorá je spojená s nepríjemným zážitkom z minulosti či „OCD„, ktorej sa budeme venovať v tomto článku.

OCD je skratka pre obsedantno-kompulzívnu poruchu, ktorou z časti trpí veľa z nás, aj keď si to možno neuvedomuje. Ide o určitú posadnutosť a rôzne nutkavé predstavy, ktorých sa nevieme zbaviť. Ak nasledujúce 3 body opisujú aj tvoj život, zrejme ňou trpíš tiež.

Všetko podľa plánu

Na všetko vo svojom živote potrebuješ mať zoznamy a plány. Spontánne nápady ťa priam desia a ak si vystavená takej situácii, máš pocit, že doslova odpadneš. Zoznam na nákup, zoznam úloh na daný deň, podrobný plán na víkendový výlet, plán na upratanie domácnosti. Chceš mať pod kontrolou každú minútu dňa a držíš sa svojej rutiny, ktorá ťa upokojuje.

Kúsok Monka v duši

Pamätáš si na seriál Monk? Kým ostatní sa čudovali, ako môže byť tak poriadkumilovný a opatrný, ty si ho chápala. Sama chceš mať vo všetkom a všade poriadok, veci si ukladáš podľa pravítka a dokonca naozaj aj trikrát skontroluješ zámok na dverách, aby si sa uistila, že sú naozaj zamknuté.

Veci v šuplíku máš zoradené a teší ťa, že máš vo všetkom systém a prehľad. V byte máš poriadok a predstava, že by si nepovysávala skôr, ako príde návšteva, je pre teba nepredstaviteľná. Iba ak je všetko v poriadku, môžeš ísť pokojne spať.

Diagnóza: Zberačka

Ľudia majú k svojim veciam aj citový vzťah, no ten tvoj spôsobuje to, že nedokážeš z domu vyhodiť naozaj nič. Veci skôr zbieraš a uskladňuješ, nechceš sa niečoho vzdať, pretože by ti to bolo veľmi ľúto. Radšej ich pekne schováš, ako by si žila s vedomím, že raz budeš potrebovať to, čo si dala preč.

Ako s ňou bojovať?

Niektoré prejavy úzkosti sú naozaj bežné a normálne. Ak ti však spôsobujú dlhodobé fyzické problémy (bolesti žalúdka, búšenie srdca, …) a ničia nie len tvoju psychiku (máš pocit, že to viac nezvládneš), ale aj tvoje sociálne vzťahy (vyhýbaš sa ľuďom), potom sa musíš obrátiť na odborníkov, ktorí ti pomôžu bojovať s ňou. 

Neboj a nehanbi sa osloviť svojho lekára, psychológa či linku dôvery Nezábudka. S ich pomocou sa ti uľaví rýchlejšie a ďalšie stavy budeš vedieť ovládať.

Keď sú však prejavy len občasné, rýchlo pominú a nie sú dôvodom na to, že naozaj nespávaš, lebo niečo nie je urobené podľa teba, potom je viacero spôsobov, ako s úzkosťou bojovať. V prvom rade, ten nával strachu potrebuješ naozaj predýchať. Zavri oči, dýchaj zhlboka a mysli na niečo príjemné.

Ideálnym spôsobom ako úzkostným stavom predchádzať, je pohyb a cvičenie – vďaka nim si naozaj vyčistíš hlavu, roztriediš myšlienky a napumpuješ sa hormónmi šťastia. Nezabúdaj ani na pravidelný a poriadny spánkový režim či zdravú životosprávu, ktorá udržuje fit nie len tvoje telo, ale i hlavu.

Venuj sa meditácií, čítaniu kníh, maľovaniu obrazov alebo čomukoľvek, čo dodá chvíľu pokoja tvojej duši. Ak to nezaberá, skús nájsť príčinu úzkosti – môže ňou byť nie len nespokojnosť s vlastným telom či životom, ale aj vplyv iných ľudí na teba či podvedomý pocit, že si na „nesprávnom“ mieste.

Zmeň školu, prácu, opusť nefungujúci vzťah, nájdi si koníčky, ktoré ťa budú naozaj napĺňať, cestuj, hlavne nechaj svoju hlavu zaneprázdnenú tým, čo si sama zvolíš.

Zdroj: healthline.com, psychiatry.org

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life