Ako písať záverečnú prácu?

Blíži sa čas odovzdávania diplomoviek, bakalárok či doktorandských prác. O pár týždňov nás ale čaká aj skúškové obdobie v letnom semestri na vysokých školách a ty možno budeš musieť odovzdať pár seminárok. Preto ti poradíme, ako písať záverečnú prácu.

Ak si však ešte len v prvých ročníkoch a zatiaľ sa seminárnym a záverečným prácam úspešne vyhýbaš, TOTO by si možno mala vedieť o štúdiu na vysokej škole. Zodpovedne sa naň priprav, pretože ide o najkrajšie roky v tvojom živote.

Ako písať záverečnú prácu?

Výskum

Skôr, ako začneš písať svoju záverečnú prácu, skús si spraviť malý výskum. Na papier si napíš, ako si ju predstavuješ. V niekoľkých bodoch načrtni, kam sa bude uberať a ako sa budú nazývať jej kapitoly. Samozrejme, že to bude iba zhruba a počas písania sa obsah ešte môže značne zmeniť. Ide však o to, aby si vedela, aké knižky si v knižnici požičať a aké internetové zdroje hľadať.

Ako písať záverečnú prácu?
zdroj: Pexels/Pixabay

Inšpirácia

Pred písaním záverečnej práce, ti samozrejme, treba aj nejakú inšpiráciu, od ktorej sa budeš vedieť odraziť. S takýmto problémom ti dokáže pomôcť Centrálny register záverečných prác, kde ich nájdeš obrovské množstvo podľa rovnakej či podobnej témy.

V inom prípade sa možno inšpiruj spolužiakmi alebo popros profesora, aby ti poskytol nejaký príklad. Ale pozor, nekopíruj!

Pomoc s cudzím jazykom

Ak si nevieš dať rady s abstraktom v angličtine či nemčine, skús požiadať nejakého prekladateľa či kamarátku, ktorá vie dobre jazyky. Ak ale nikoho takého nepoznáš, namiesto prekladača použi radšej deepl.com. Je spoľahlivejší.

Ako písať záverečnú prácu?
zdroj: Pexels/Anastasiya Gepp

Sleduj smernice

Počas písania záverečných prác je hádam najdôležitejšie sledovať smernice, ktoré si určila daná škola alebo katedra. Je totiž možné, že každá katedra má iné pravidlá na písanie záverečných prác. Vďaka tomu zistíš, ako si máš nastaviť formálnu stránku. Medzery medzi odsekmi, zarovnanie, veľkosť nadpisov a podnadpisov či dokonca zapisovanie zdrojov.

Gramatika

Podobne, ako pri cudzích jazykoch, musíš si nájsť niekoho, kto ti skontroluje prácu po gramatickej a štylistickej stránke. Ak nikoho takého nemáš, skús použiť bezplatný korektor.sk. Nezaručíme ti však, že všetko budeš mať tak správne, pretože technológie predsa nečítajú s porozumením.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Viac z kategórie Life