Frida Kahlo
Pre vážnu nehodu ostala Frida ako mladá pripútaná k nemocničnému lôžku, kde začala z nudy maľovať. Jej obrazy plné bolesti sú dodnes uznávané po celom svete. Najviac ju ovplyvnil surrealizmus ale aj kubizmus. Aj napriek bolesti a následkom nehody, ktoré sa s ňou vliekli po zvyšok života, ostala silná a užívala si život naplno.
,,Nič nemá väčšiu hodnotu ako smiech. Smiech je prejavom sily. Tragédia je tá najabsurdnejšia vec na svete.“ -Frida Kahlo
Coco Chanel
Coco po konci 1. svetovej vojny navrhla a uviedla na trh dámske námornícke nohavice. Taktiež navrhla aj prvé dámske jazdecké nohavice. Dovtedy ženy nejazdili obkročmo ale v šatách alebo sukniach, s nohami pri sebe. Je autorkou známych ,,little black dress“ alebo vône Chanel No. 5. Navrhla dámske sako ktoré malo v povojnovom období uľahčiť prácu ženám v odvetviach, v ktorých pracovali prevažne muži. Neskôr sa toto sako stalo symbolom ženskej emancipovanosti. Značka ktorú založila existuje dodnes a jej módne návrhy zmenili svet módy naveky.
,,Muž si môže obliecť čo chce, ale vždy bude len ako doplnok ženy.“ – Coco Chanel
Josephine Baker
,,Nádherný idol z hnedej ocele, čierna perla, bronzová venuša, jazzová kráľovná alebo kreolská bohyňa…“ To všetko sú prívlastky Josephine Bakerovej, tanečníčky, speváčky a bojovníčky za ľudské práva. Pracovala pre Červený kríž a francúzsku kontrarozviedku. Kedže bola židovka, počas vojny ušla a ukrývala sa v zámku Les Milandes. No ani vojna ju nakoniec nezastavila v boji. Počas vojny neustále cestovala a zbierala informácie po celom svete. Neskôr si ako odhodlaná bojovníčka za ľudské práva a odporkyňa rasovej a náboženskej diskriminácie postupne adoptovala až 12 detí, každé bolo inej rasy a vierovyznania.
Emmeline Pankhurst
Emmeline bola historicky prvou sufražetkou, teda bojovníčkou za práva žien. V roku 1903 založila organizáciu WSPU ktorá bojovala za volebné práva žien. Táto strana sa postupne radikalizovala. V marci 1912 členky organizácie vytĺkli výkladné skrine v centre Londýna. Emmeline bola počas svojho života, za svoje hnutie niekoľkokrát uväznená.
,,Radšej budem rebelkou ako otrokyňou.“ –Emmeline Pankhurst
Malala Yousafzai
Malala je pakistanská bojovníčka za ľudské práva, najmä právo dievčat na vzdelanie. V roku 2014 za svoju činnosť získala Nobelovú cenu za mier, tým sa stala najmladším držiteľom Nobelovej ceny v dejinách. V roku 2009, pre BBC popisovala život za vlády Talibanu, ktorý v tom čase okupoval údolie Svát. Potom, čo pakistanská armáda Taliban z údolia vytlačila, získala Malala najvyššie štátne civilné ocenenie za hrdinstvo. V deň svojich 16. narodenín predniesla reč na pôde OSN v New Yorku, v ktorej apelovala na dôležitosť vzdelania pre milióny detí, ktoré dodnes do škôl chodiť nemôžu. Základnú školu v súčasnosti nemôže navštevovať 57 miliónov detí na svete, a to najmä dievčat. Vo vzdelaní vidí možnosť obrany proti radikálnym myšlienkam.
„Extrémisti sa kníh boja, sila vzdelania ich desí. Kniha a pero – to sú naše najsilnejšie zbrane“- Malala Yousafzai
Feministky, vedkyne, politické aktivistky, spisovateľky, speváčky, tanečníčky, herečky či módne návrhárky. Billie Holiday, Audrey Hepburn, Virginia Woolf, Florence Nightingale, Hedy Lamaar, Yayoi Kusama, Rosa Parks… Zoznam úžasných žien ktoré urobili, alebo doteraz robia svet lepším je nekonečný. Existuje oveľa oveľa viac žien, ktoré si zaslúžia uznanie, našu pozornosť a popularitu.