Keď sa začneš správať divne, začneš pociťovať chute na rôzne maškrty a máš nafúknuté brucho, vieš, že zase nadišiel v mesiaci ten čas. PMS sa hlási o slovo a ty máš pocit, že ho prekonáš len za pomoci ružovej tabletky. Ide to však aj inou cestou, zdravšou a prírodnou. Portály Cleveland Clinic a Everyday Health zverejnili pár tipov na potraviny, ktoré by ti mali v týchto dňoch pomôcť.

V prvom rade by si nemala zabúdať na pravidelný pitný režim, z ktorého je potrebné vylúčiť alkohol a ak je to možné, tak aj obmedziť kofeín. Tieto nápoje môžu narušiť tvoj pokojný spánok, kvôli čomu budeš ešte viac podráždená. Namiesto toho si dopraj kamilkový, prípadne alchemilkový čaj. Pomôžu ti sa viac uvoľniť.

Namiesto sladkostí si dopraj radšej banány. Vďaka obsahu vitamínu B6 a draslíku sa nebudeš cítiť nafúknutá a nebude sa ti v tele zadržiavať toľko vody.

zdroj: Pexels/cottonbro

Na zlepšenie trávenia ti pomôže dostatočný prísun vlákniny. Tú obsahujú najmä obilniny (raž, špalda, pohánka, ovos), strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica, cícer), avokádo, maliny, jahody, hrušky, sušené slivky, tekvica, brokolica, zemiaky a mnohé ďalšie potraviny. Ovociu a zelenine sa vyhýbať naozaj nemusíš.

Pomôcť ti tiež môžu potraviny bohaté na vitamín D. Nájdeš ho v rybách, morských plodoch, vajíčkach alebo hubách. Namiesto čipsov si daj radšej oriešky alebo semienka, ktoré obsahujú Omega-3 mastné kyseliny. Budeš sa cítiť dlhšie sýta a nebudú ťa prepadať návaly vlčieho hladu.

Dôležité je tiež doplniť do svojho organizmu železo, aby si predišla problémom s anémiou. Obsahujú ho morské plody, ryby, špenát, červené mäso, vnútornosti, brokolica, quinoa či tofu.

Pokojne si dopraj aj potraviny bohaté na vápnik. Nájdeš ho predovšetkým v mliečnych produktoch. Počas PMS by si mala mať vždy v chladničke nejaký jogurt.

Skús sa týmito potravinami doma zásobiť a nahraď nimi čokolády, alebo iné nezdravé maškrty, ktoré každý mesiac vyjedáš. Uvidíš, že ti vďaka tomu bude oveľa lepšie.

Zdroj: Cleveland Clinic & Everyday Health

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.