Vieš, ako sa starať o svoje ŠPERKY? 4 tipy, aby ti vydržali KRÁSNE po dlhý čas
BeautyNáušnice, retiazky, náramky či prstene. Šperky jednoducho milujeme, pretože nám zlepšia celkový dojem z outfitu a navyše sú krásne a ženské. Vieš, ako by si sa o ne mala starať, aby ti vydržali rovnako pekné po dlhé roky?
Samozrejme, že ak nosíš bižutériu, tú veľmi zachrániť nemôžeš, pretože časom tak či tak sčernie alebo zdeformuje svoj tvar. Pri striebre je životnosť dlhšia, no tiež je známe tým, že po niekoľkých mesiacoch či rokoch stráca svoj krásny lesk a začína černieť. Na druhej strane zlaté šperky dokážu vydržať krásne dlho, no je potrebné postarať sa o ne správne.
Nech už vlastníš akékoľvek šperky, skús sa držať našich tipov a uvidíš, že ich životnosť trochu predĺžiš.
Každodenné čistenie
Znie to možno zvláštne a povieš si, že nič také nerobíš, no je to veľká chyba. Reč je hlavne o prsteňoch a náušniciach, ktoré by si si mala každý večer zložiť dole a prečistiť len jemnou handričkou na to určenou (môžeš použiť aj handričku na čistenie okuliarov). Ak si nechávaš šperky aj počas noci, skús sa tohto zlozvyku zbaviť.
Dovoľ svojej pokožke, aby dýchala. Najmä pod prsteňmi sa zbiera každý deň prach a mastnota a určite nechceš, aby sa ti to držalo na koži.
Kedy si ich treba zložiť dole?
Okrem spánku existuje viacero činností, pri ktorých by si si šperky mala zložiť dole. Všetky druhy šperkov by si mala odložiť počas pobytu v bazéne, v saune, pri mori alebo počas športovania. Prstene je dobré zložiť si pri umývaní riadu, upratovaní a pri manuálnych prácach v záhrade.
Šperky by si si mala dávať ako posledné, až po nanesení kozmetických produktov ako lak na vlasy, krémy či parfum. Chemické látky v produktoch by mohli poškodiť povrch šperkov.
Toto skladanie šperkov dole je potrebné robiť preto, aby si predišla ich poškodeniu, roztrhnutiu alebo nebodaj strate.
Vieš, kde šperky skladovať?
Keď už si šperky zložíš dole, vieš, kde by si ich mala skladovať? Odpoveďou určite nie je kdekoľvek len tak pohodené na stole. Tak sa môžu stratiť tiež. Je dobré zaobstarať si aspoň jednu šperkovnicu. Dnes si už môžeš vyberať z desiatok rôznych tvarov, farieb či materiálov.
Niektoré majú väčšie priehradky, iné majú zase viac miesta na zavesenie retiazok. Podľa toho, aké šperky u teba prevládajú, sa môžeš rozhodnúť, aký typ šperkovnice bude pre teba ideálny.
Šperky by si nemala nechávať ani v kúpeľni, pretože im nerobí dobre vlhké a teplé prostredie. Lepšie je nechať ich na tmavom a suchom mieste. Preto ich nedávaj ani do pivnice či na povalu, prípadne blízko k radiátoru a krbu.
Ako vyčistiť zlaté šperky?
Ako sme spomínali, pri bižutérii a striebre tomu sčernaniu možno nezabrániš. Ak však máš nejaké zlaté šperky, aspoň raz za mesiac by si ich mala vyčistiť. Postačí ti na to teplá voda s kúskom prípravku na umývanie riadu. Nechaj šperky pár minút namočené a potom ich vyčisti handričkou, hubkou alebo mäkkou zubnou kefkou. Pomôcť ti môže aj vatová tyčinka.
Po vyčistení ich opláchni pod tečúcou studenou vodou a osuš. Nepoužívaj papierové utierky alebo látku, z ktorej by trčali nitky. Mohli by sa do šperkov zamotať. Následne stačí preleštiť jemnou handričkou a je hotovo.
TIP: Toto čistenie rob v samostatnej nádobe alebo v zazátkovanom umývadle. Predídeš tak možnej strate.
Zhrnutie na záver
Ak nosievaš šperky, určite aj tebe záleží na tom, aby vyzerali stále krásne. Stačí, ak si ich budeš skladať pri spomínaných činnostiach, pravidelne ich preleštíš handričkou a raz za čas vykúpeš v jarovej vode. Ak máš napríklad šperky z bieleho zlata, tie je potrebné odniesť aj ku klenotníkovi, aby bola obnovená vrstva ródia. Ako sama vidíš, nie je to nič zložité a stojí to za to, aby tvoje šperky vyzerali ako nové, no nie? 🙂