Väčšie bruško môže súvisieť so zlým držaním tela

Keď sa snažíme schudnúť či zmenšiť obvod pása, často sa zameriavame na rôzne diéty či kardio cvičenia. Avšak napadlo ti, že tvoje väčšie bruško môže súvisieť so zlým držaním tela? Poradíme ti, ako to napraviť.

Zlé držanie tela spôsobuje rôzne zdravotné problémy – vrátane bolestí chrbta či krčnej chrbtice. Často je následkom napríklad sedavého zamestnania, zhrbenej chôdze alebo prílišného zaťaženia jednej strany tela. S poslednou možnosťou sa stretávajú najmä športovci či ženy, ktoré majú vo zvyku nosiť ťažké kabelky na jednom ramene.

V prípade skláňania sa nad telefónom či notebookom dochádza k neprirodzenej polohe, kedy sa tvoje ramená posúvajú dopredu a chrbát sa ohýba. Takýto predklon vytvára dojem väčšieho bruška.

Bolesť chrbta
zdroj: Unsplash/Sasun Bughdaryan

Lordóza

Okrem vyššie spomínaného môže byť tvoje väčšie bruško spôsobené aj „pretŕčaním“ panvy. Podľa Cleveland Clinic sa jedná o zdravotný problém, kedy dochádza k podstatne výraznejšiemu zakriveniu chrbtice v dolnej časti, než je bežné. Avšak aj na tejto komplikácii môžeš zapracovať.

Ako napraviť väčšie bruško následkom zlého držania tela

1. Venuj pozornosť svojmu držaniu tela

Sústreď sa počas dňa na to, ako sedíš, stojíš či chodíš. V stoji drž hlavu v neutrálnej polohe, ramená uvoľni a mierni ich stiahni dozadu. Panvu drž taktiež v neutrálnej polohe, tak, aby si ju neprirodzene neprehýbala.

Pri sedení je dôležitá správna opora dolnej časti chrbta. Ak máš možnosť, používaj ergonomickú stoličku. Pokiaľ túto príležitosť nemáš, využi vankúšik, ktorým si vytvoríš podporu pre bedrovú oblasť.

Nezabúdaj na to, že pokiaľ pracuješ s počítačom, monitor by si mala mať na úrovni očí. Tým predídeš neprirodzenému skláňaniu hlavy. A pri chôdzi drž hlavu rovno. Uvoľni ramená a bruško vtiahni dovnútra.

2. Cvič

Pravidelné cvičenie má množstvo benefitov, od lepšej nálady až po eliminovanie bolesti. Posilňuješ ním totižto svaly, ktoré podporujú správne držanie tela.

Strečing na uvoľnenie svalov
zdroj: Unsplash/Hosein Sediqi

Medzi účinné cviky patrí napríklad pravidelný strečing hrudníka a ramien. Ďalej plank, o ktorého rôznych výhodách sme viac písali v našom článku TU. A taktiež napríklad mostík, ktorým posilňuješ bedrové svaly a zlepšuješ aj stabilitu panvy.

3. Vyhľadaj pomoc profesionála

Pokiaľ aj sa ti aj po našich radách nepodarí zlepšiť držanie tela, neváhaj vyhľadať odbornú pomoc. Nájdi si chiropraktika či fyzioterapeuta, ktorí ti pomôžu s individuálnymi cvičeniami a nasmerujú ťa, ako správne držať telo.

Zdroj: Cleveland Clinic

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Fitness