TIETO 3 knihy od slovenských autorov by si si mala prečítať aspoň RAZ ZA ŽIVOT
LifeTieto knihy patria do kategórie „toto by si mal prečítať každý človek“ a rozhodne som presvedčená o tom, že každá jedna je viac, ako len výpoveďou o ľudskom konaní, nad ktorým budeme často plakať alebo krútiť hlavou.
Zahoď všetky predsudky, pretože slovenskí autori sú skutočne skvelí a dôkazom sú aj tieto skvosty. Preto som vybrala 3 pútavé knihy, ktoré som momentálne dočítala a naozaj ich odporúčam.
Tovar (Tatiana Melasová)
Kniha z roku 2010, ktorá je o živote Melisy. Príbeh podaný ako svedectvo o tom, ako brala drogy dvanásť rokov a veľmi podrobne opisuje krízu bez nich, či svoju „prácu na ulici“ v najstaršom remesle, kde na dennom poriadku boli bitky či znásilnenia. Túto knihu som prečítala za pár dní a zanechala vo mne veľmi silný dojem. Nielen že je autentická, ale počas čítania som si párkrát poplakala a uvedomila si, že žijem skutočne krásny život. A na záver, ako okomentoval Vlado Schwantner (ten, kto knihu taktiež písal), Melisa napísala úžasnú knihu – je to kniha plná bolesti, drog, a špiny, ktorú sme osprchovali z jej nešťastnej duše.
Beštia (Dominik Dán)
Trochu som sa prehrabávala internetovými stránkami a našla som len to, že Dominik Dán je pseudonym úspešného slovenského autora, či autorov detektívok. O pravej identite Dominika Dána sa vedú spory. Tento, pre mňa naozaj fantastický spisovateľ, vo svojich knihách rieši kriminálne prípady, ktoré sa stali v tzv. „Našom meste“. Toto mesto nie je nikde konkrétne pomenované. Po prečítaní viacerých románov je zrejmé, že autor sa zaoberá prípadmi súvisiacimi s Bratislavou.
Beštia je jeho treťou knihou, ktorá sa dohráva tesne po veľkých zmenách, presnejšie po nekrvavej revolúcii a amnestii v roku 1990, po ktorej sa na slobodu dostáva mnoho nenapraviteľných zločincov. Niektorí využijú pád železnej opony a opustia republiku. Za jedným z nich sa polovicou Európy tiahne krvavá stopa, ktorá sa však vracia domov. Skúsený recidivista po sebe necháva zversky zmasakrované a zneuctené telá žien, ale žiadne odtlačky prstov.
Mengeleho dievča (Viola Stern Fisherová a Veronika Homolová Tóthová)
Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím, ako ste to mohli prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode. To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Dojímavý príbeh by si mal prečítať naozaj každý, aby pochopil, čoho sú ľudia skutočne schopní. Táto kniha rozhodne chytí za srdce a želám si, aby sa táto kniha dostala do rúk každého človeka.