smútok

Po popieraní prechádzaš do hnevu. Obviňuješ kadekoho navôkol. Hľadáš príčiny a dôvody, ktoré by ti aspoň trošku uľahčili pocit na duši.

Nasleduje vyjednávanie, pri ktorom pátraš po chybách a možných následkoch, prípadne riešeniach. Stále sa v tom „rýpeš“, lebo máš pocit, že ti to pomáha.

Predposledným a najvážnejším štádiom je depresia. Vtedy si začneš myslieť, že tvoj život už nemá cenu, že vlastne nič naokolo teba nemá viac význam. Že nemáš ani ty prečo žiť. V tejto fáze je to veľmi nebezpečné, pretože ak upadneš do hlbokej depresie, môže sa ti niečo naozaj prihodiť. Musíš sa rozprávať s niekým, komu dôveruješ. S takýmito ťažkými životnými situáciami ti najviac pomôže práve takýto človek.

smútok
zdroj: Unsplash/Ksenia Makagonova

posledná fáza, pri ktorej konečne začínaš voľne dýchať, je zmierenie. Jednoducho prijmeš to, čo sa stalo, pretože pochopíš, že aj tak sa to nezmení. Už viac nebudeš zažívať žiaľ a trpké depresie. Je jasné, že nikdy na to nezabudneš, ale nenecháš sa tým viac pohlcovať. Ty máš totiž ešte stále dôvod žiť a to si musíš uvedomovať.

Vyrovnanie sa so stratou

Prejsť si stratou blízkej osoby je veľmi náročné, pretože je to v podstate to najhoršie, čo sa ti v živote môže stať. A čo je ešte bolestivejšie, je fakt, že sa s tým nedá už nikdy nič urobiť. Ale nevešaj hlavu. To, že sa s tým zmieriš, neznamená, že si na milovaného zabudla. Len sa jednoducho musíš posunúť ďalej, nesmieš sa zaseknúť na mieste.

Skús si dopriať rozlúčku s osobou, o ktorú si prišla. Napíš jej napríklad list, v ktorom jej porozprávaš o svojej bolesti, o tom, ako veľmi by si chcela ešte zažívať spoločné chvíle alebo jej len rozpovedz, čo si v ten deň robila. Hocičo, pri čom sa budeš cítiť lepšie. Nakoniec môžeš list spáliť a tým akoby si ho vzdušne poslala do neba.

smútok
zdroj: Unsplash/Anthony Tran

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life