A je to potvrdené: Prečo si vyberáme partnerov, ktorí sa na nás podobajú?
DatingUž si možno niekde počula, že partneri sa vo vzťahu postupom času na seba začínajú podobať. A to nielen zvykmi a gestami, ale aj vizuálne. To, či ide o pravdu alebo mýtus, naznačuje Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.sk vo svojom novom prieskume, kde sa odvoláva na austrálsku štúdiu.
Prečo si často vyberáme partnerov, ktorí sa nám v mnohých ohľadoch podobajú? Vedci sa touto otázkou zaoberali už roky a dospeli k záveru, že naša príťažlivosť k podobným ľuďom nemusí byť len náhoda. Tento fenomén, nazývaný „asortatívne párovanie“, súvisí s biologickými, psychologickými a sociálnymi faktormi. Tie nás vedú k tomu, aby sme si vyberali partnerov s podobnými fyzickými vlastnosťami, hodnotami alebo osobnosťou.
A vedela si dokonca o tom, že partner ti musí chutiť a voňať? V tom prípade, ak spĺňa tieto podmienky, je pre teba príťažlivý. Viac sa môžeš dozvedieť po kliknutí SEM.
Prečo sa na nás naši partneri podobajú?
Podľa odborníkov je asortatívne párovanie v nás zakorenené evolučne. Preferencia podobných partnerov môže byť stratégiou, ktorá zvyšuje šance na genetickú kompatibilitu a úspešné odovzdanie génov ďalšej generácii.
Okrem toho, hľadanie podobnosti v partnerovi posilňuje pocit bezpečia a porozumenia, čo môže vytvárať stabilnejší vzťahový základ. Sociálne prostredie, v ktorom žijeme, takisto ovplyvňuje naše rozhodnutia. Pretože máme tendenciu sa stretávať a zamilovať do ľudí z podobného kultúrneho a sociálneho prostredia.
Fakt alebo mýtus?
Protiklady sa priťahujú alebo vrana k vrane sadá? „O manželských pároch alebo dlhoročných partneroch sa bežne hovorí, že sa na seba počas spolužitia začínajú čoraz viac podobať,“ píše Adam Durčák vo svojej štúdii.
„Toto zistenie pochádza z vedeckej štúdie z roku 1987, v ktorej tím odborníkov z University of Michigan vedený psychológom Robertom Zajoncom, skúmal fotografie manželských párov na začiatku ich manželstva a po 25 rokoch spoločného života,“ dodáva.
Zajoncov tím napokon dospel k záveru, že partneri, ktorí spolu žijú dlhú dobu, sa na seba naozaj začínajú podobať. A hoci sa táto teória spopularizovala aj v spoločnosti, dnes sa považuje za zastaranú. Je to naozaj mýtus?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo odhalili výskumníci o podobnosti dlhodobých partnerov?
- Ako súvisí atraktivita s podobnosťou?
- Prečo vzájomná podobnosť vyvoláva pocit príbuzenstva?
- Ako podobnosť ovplyvňuje rozvoj romantického vzťahu?
- Čo robiť, ak si partneri nie sú podobní?
- Podľa čoho si ľudia vyberajú svojich životných partnerov?
- Je podobnosť vo vzťahu dôležitá?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity