porucha osobnosti

Každá z nás je iná a líšime sa na základe našich vlastností, stavov, návykov či postojov, ktoré dotvárajú to, kým sme. Jedna je hysterka, ďalšia samoľúba, iná až príliš usmiata optimistka. Podľa terapeutov z hedepy až 10% ľudí v tvojom okolí môže mať poruchu osobnosti, ktorá ovplyvňuje ich život. Jedným z nich môžeš byť aj ty a ani o tom nevieš.

Ľudia s poruchou osobnosti nie sú o nič horší a určite ich netreba vyraďovať zo spoločnosti.

Čo to vlastne je?

Psychológovia sami nevedia určiť, čo je to osobnosť a ako sa „prezentuje“, nakoľko ide o neustále sa meniaci proces. No pri poruche osobnosti musíš „spĺňať“ určité odchýlky od „normálu“. Niektoré znaky sú až tak výrazné, že dokážu vo veľkej miere poznačiť tvoj život. Nie však v tom dobrom slova zmysle.

porucha osobnosti
zdroj: Pexels/cottonbro studio

Najčastejšie poruchy

Na prvých miestach sa nachádzajú emocionálne nestabilná a paranoidná porucha osobnosti. Rozdiely medzi nimi spočívajú práve vo vlastnostiach človeka, ktoré sú u každého iné.

Paranoidná osoba je taká, ktorá vidí vo všetkom hrozbu. V tomto prípade si veľmi nepriateľská a ťažko si pustíš niekoho k telu, pretože ho neustále podozrievaš, že by ťa chcel nejako podraziť. Okolo seba máš iba minimum ľudí, ktorým skutočne dôveruješ. Rozhovory s tebou sú náročné, pretože „chytáš za slovíčka“ aj pri banálnych témach. Hľadáš v nich skrytý význam, ktorý by mohol značiť útok na tvoju osobu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life