gramatika - kvíz

Ak si myslíš, že gramatika je tvojou silnou stránkou, si na správnom mieste! Alebo ju neznášaš už od školských čias, no myslíš si, že sa to odvtedy zmenilo? Zistiť to môžeš v našom kvíze.

V krátkom teste sa ťa opýtame, ako sa píše niekoľko slovenských slov spisovne. Mala by si to hravo zvládnuť. Ide totiž iba o 8 otázok. Ľahko sa na nich ale môžeš nachytať. Preto čítaj pozorne, máš čas aj na premýšľanie, no nepodvádzaj!

Ako sa píše nasledujúce slovo?

gramatika - kvíz Unsplash/siora18
Správne! Nesprávne!

Ktoré slovo je napísané správne?

Správne! Nesprávne!

Ako sa píše nasledujúce slovo?

gramatika - kvíz Unsplash/craftedbygc
Správne! Nesprávne!

Ktorá veta je napísaná nesprávne?

Správne! Nesprávne!

Ktorá z týchto čísloviek je napísaná nesprávne?

Unsplash/alexisrbrown
Správne! Nesprávne!

Ako si v krčme gramaticky správne vypýtaš pivo?

Správne! Nesprávne!

Ktoré slovo je spisovné?

študentka pomáha spolužiakovi Unsplash/Fotos
Správne! Nesprávne!

Ako sa píše slovo svojim/svojím, tvojim/tvojím?

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

(2 správne odpovede)
Ukáž nápovedu
Správne! Nesprávne!

Je gramatika tvojou silnou stránkou? Tieto slová ťa preveria
Gratulujeme!
Môžeš byť na seba hrdá. Mohla by si byť aj učiteľkou slovenčiny. V gramatike sa vyznáš dokonale a ničím si sa nenechala nachytať.
Niečo si pamätáš
Nie je to žiadna sláva, no čosi si pamätáš zo školy. Slovenčinu si občas veľmi nemusela. Vždy záležalo od témy, ktorú ste preberali. Každopádne, môžeš byť na seba hrdá. Neskončila si najlepšie, ale ani najhoršie.
Neuspela si
Bohužiaľ, nepodarilo sa ti to podľa predstáv. Slovenčina asi nikdy nebola tvojou silnou stránkou. Nevadí, možno si mala hlavu na niečo iné.

Tak čo? Ako si dopadla? Potrebovala by si sa ešte vrátiť do školy a napísať si nejaký diktát? Alebo si na tom celkom dobre? Na záver tu ale pre teba ešte máme niekoľko tipov na ďalšie testíky.

Jeden z nich ti ukáže, či vyslovuješ a píšeš jednotlivé slová spisovne. Ďalší sa však nesústredí na spisovnú slovenčinu. Nedávno sme pre teba totiž pripravili kvíz, ktorý sa zameriava na nárečové slová z rôznych regiónov našej krajiny. Keď si myslíš, že ich poznáš všetky, skús si pozrieť aj tento kvíz.

Možno by si si ale rada preverila, ako je na tom tvoj prehľad v odborných, cudzích výrazoch. Väčšina z nás pri komunikácii používa bežné slová, ale pre tvoje vlastné vzdelanie je obdivuhodné, keď poznáš aj cudzie výrazy. Vyskúšaj si náš kvíz a zisti, aké vedomosti máš v tejto oblasti.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieKvízy