Predmety, ktoré sú v domácnosti špinavé

„Niektoré povrchy kuchynského nábytku obsahujú prímes striebra, čo pomáha v boji s baktériami a vírusmi. No hlavne odporúčam neumývať tieto povrchy ani chladničku hubkou na riad, ktorá slúži už niekoľko týždňov. V tej je totiž najviac baktérií,“ upozorňuje.

Predmety, ktoré sú v domácnosti špinavé
zdroj: Pixabay/Vika_Glitter

Hubka na riad je pritom v kuchyni najväčším rizikom. Po použití ju treba dobre opláchnuť, vyžmýkať a odložiť na miesto, kde má šancu vyschnúť. A po týždni používania ju treba vyhodiť.

Sú baktérie, ktoré s nami žijú v domácnosti, naozaj až také nebezpečné? „Ak neberieme do úvahy odpadový kôš, tak chladnička patrí k najznečistenejším miestam v kuchyni. Ďalším miestom, na ktoré sa v domácnostiach zabúda sú rôzne vypínače. Pozornosť je potrebné venovať aj opakovane používaným handričkám, drôtenkám a kefám,“ hovorí hygienička a riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne MUDr. Ľudmila Bučková.

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. Ako to ale teda v skutočnosti je s dezinfikovaním povrchov? Je to vôbec potrebné?

„V domácnostiach, kde sa venuje dostatočná pozornosť pravidelnému čisteniu pracovných plôch, bezprostrednému čisteniu zariadenia po ukončení činnosti a osobnej hygiene rúk, nie je potrebné používať dezinfekčné prípravky,“ dodáva.

Moderná kuchyňa
zdroj: Pexels/Polina Zimmerman

 

„Ak sme zvyknutí v kuchyni dezinfikovať, potrebné je dôkladné opláchnutie predmetov prichádzajúcich do priameho kontaktu s potravinou. To platí aj v prípade používania čistiacich prípravkov. Zostatky akýchkoľvek chemických prípravkov predstavujú riziko pre zdravie ľudí. Mnohé z nich sa kumulujú v našom organizme,“ uzatvára hygienička.

A ak sa chystáš aj na jarné upratovanie, poradíme ti, ako si ho uľahčiť. TU nájdeš 6 tipov, ako sa z toho nezblázniť a uľahčiť si robotu.

Zdroj: Tlačová správa

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life