@kdebolotambolo

Dnes sme pre teba pripravili rozhovor so začínajúcou návrhárkou Martinou Grešovou, ktorú určite poznáš pod jej instagramovým nickom „kdebolotambolo“. Chceš sa dozvedieť, ako sa dostala k navrhovaniu, kde čerpá inšpiráciu, vďaka čomu má výbornú pleť  a v neposlednom rade jej vysnívané destinácie? V tom prípade sa ti určite oplatí prečítať si s ňou tento zaujímavý rozhovor!

Martina z tvojho Instagramu je už dlho možné vidieť tvoju vášeň pre módu. Bolo to tak vždy alebo si pamätáš jeden prelomový bod, v ktorom sa to celé zmenilo?

Vôbec to nebolo takéto. Ja som bola stále taký chalanisko, biele tričko, modré rifle, biele tenisky. Aj keď sme išli s babami večer na drink, vždy som bola tá čo šoféruje a je najnudnejšia v dave 🙂 Žiadne šatičky, opätky, make up, nič z toho.

Ono to prišlo asi samo. Keď vyrastáte pri staršej sestre a mame, ktoré sa vždy parádili, potom jednoducho nechcete byt pozadu a musíte sa prispôsobiť. Neskôr sa to otočilo a teraz ja radím im, čo si obliecť a čo k čomu zladiť. Podľa mňa som si svoj vzťah k móde začala všímať, keď som sa zúčastnila slovenskej Miss Universe a potom svetovej súťaže Miss Earth. Všetky moje súperky mi počas celej súťaže vraveli, že by veľmi túžili vybrať si z môjho kufra aspoň jeden outfit. To sú signály, ktoré Vám ukazujú, že sa asi viete obliecť tak, ako sa to ženám páči a čo by možno chceli samé.

Vždy si vedela, že raz budeš mať vlastnú značku a navrhovať vlastné kolekcie alebo si len snívala, že budeš pracovať s nejakou zvučnou značkou?

Nikdy som si nemyslela, že budem pracovať v tomto fashion svete. A že budem mať vlastnú značku? V to som nedúfala ani v najružovejšom sne. Vyštudovala som Ekonomickú univerzitu a popritom pracovala ako asistentka. A keď tak denno denne robíte kávy, rozmýšľate, že ste neštudovali, aby ste robili kávy, že chcete niečo viac. Ja som vedela, že to nebude ekonómia. Vždy som bola kreatívna. Vždy som robila niečo s rukami. Mama mi vždy hovorila, že som mala byť sochárka.

Keďže som nechcela ostať pri ekonómií, tak som vždy vo voľnom čase, po večeroch, po nociach pozerala videa na youtube a aj týmto novodobým spôsobom začala skúmať tento svet, ako sa pracuje s látkami, ako sa šije, ako sa pripravujú strihy, čo všetko pre to potrebujem atď. Požičala som si starý šijací stroj a skúšala.

 

Založila si si internetový obchod s tvojimi vlastnými návrhmi šiat, prezradíš nám, čo ťa inšpirovalo ísť práve touto cestou?

Mám svoj vlastný e-shop, to je pravda, kde si viete vybrať nejaký outfit hneď, no samozrejme šijem aj šaty na mieru. Šila som už veľa svadobných šiat, veľa družičkovských šiat, na plesy, večierky atď. Eshop bol vlastne len niečo, čo môžem ukázať, ak sa ktokoľvek opýta “a čo vlastne šiješ?” 🙂

Netušila som, koľko je s tým práce, fotenia outfitov, samostatná príprava e-shopu, kopec technického obsluhovania stránky atď. Sú to veci, ktoré som zisťovala takzvane za pochodu. Slovenskí návrhári nemajú svoje e-shopy, šijú zväčša iba šaty na mieru. Tým som sa chcela odlíšiť. Je to niečo, čo môžem ukázať hneď. Že to som ja a to je moja práca.

Ako sa ti podarilo takto veľmi dobre rozbehnúť svoj e-shop?

Samozrejme mi k tomu pomohli sociálne siete a myslím, že aj moja vášeň pre cestovanie. Ak si pridáte fotku v krásnych šatách odfotenú doma pred zrkadlom je to ok, no v podstate nie je tá fotka nijak inak zaujímavá a vaši followeri chcú zaujímavosti. Ak si pridáte fotku v šatách na dubajskej púšti, v uličkách Paríža alebo spred úžasného kolosea z Ríma, je to úplne o niečom inom.

Tvoje šaty sú nádherné a veľmi veľa žien sa za nimi ide doslova „potrhať“. Nás by zaujímalo, kde čerpáš inšpiráciu.

Dnes máme internet, čo je nekonečný oceán inšpirácií. Svetovo známe osobnosti, rôzne odovzdávania cien, ich outfity, róby. Všetko Vás môže inšpirovať. Film v kine, dievča na ulici, staré fotky, príroda. V dnešnom svete je inšpirácia na každom kroku. Len treba otvoriť oči a tí, ktorí radi vytvárajú niečo iné, nové, sú kreatívci, to uvidia určite. Samozrejme, každý ma nadanie na niečo iné. Ja som sa našla v šití a chcem byť najlepšia. Niekto môže byť chemik, nech sa snaží byť najlepší. Niekto chce byť lekár, niekto maliar, niekto ekonóm. Nemôžme byť všetky krajčírky či dizajnéri. Človek by mal robiť to, čo ho baví, nech to je čokoľvek.

Prezradíš nám, ktorý kúsok z tvojej kolekcie je tvojou srdcovkou? Prečo?

Nedávno sa ma to niekto spýtal. Neviem Vám povedať kto. Poviem Vám to tak, že pre mňa je to vždy ten ďalší. Vždy ten najnovší. Dizajnovanie je nepretržitý proces. Vymyslíte niečo, vyviniete maximálne úsilie na to, aby ste to dotiahli do výsledku, aký si želáte. Ale už v procese dostanete tisíc inšpirácií na tisíc ďalších vecí, ktoré Vám berú myseľ a neviete sa dočkať, kedy sa do tých nových vecí pustíte.

Nejedna z nás vie, že si bývalou účastníčkou Miss Universe. Pomohla ti tvoja účasť v kariére?

Klamala by som, ak by som povedala, že nie. Už len preto, že spoznáte všetky tie krásne ženy, dostanete sa do kruhu ľudí, ktorí nejakým spôsobom tvoria “fashion celebrity svet”, o ktorých ste si nikdy nemysleli, že ich vôbec spoznáte.

Poviem Vám príklad. Cca pred 10 rokmi som pozerala Miss Universe doma, v mojom rodnom meste v Humennom s mamou a sestrou. Hovorila som si, aké sú tie dievčatá krásne, úspešné, už len preto, že sa prihlásili na Miss to chcelo odvahu. Moja favoritka vyhrala. A asi pred 2 mesiacmi, pred Vianocami, som utekala do nákupného centra kúpiť posledné darčeky na sviatky pre rodinu a presne tá istá misska, tá víťazka, ktorá sa mi pred tými rokmi zdala ako nedosiahnuteľná osoba, prechádzala oproti mne so slovami, ahoj Mati, prajem ti šťastné a veselé Vianoce.

Niekomu sa to môže zdať ako úplná hlúposť, ale ja som obyčajné dievča z Humenného a to, že som sa vďaka Miss Universe spoznala s neskutočným množstvom známych osobností, je pravda.

Máš krásnu postavu, vidno, že sa o seba staráš. Prezradíš nám tvoje triky na štíhlu postavu a peknú pleť?

Poviem Vám presný trik 🙂 1.novembra 2015 som prestala jesť sladkosti. Cukor je všade, takže nemôžem povedať, že nejem cukor. Nejem len sladkosti. Čokolády, džemy, keksy, dokonca ani veľa ovocia nejedávam. Obmedzila som mlieko a mliečne výrobky, lebo som z toho bola večne opuchnutá, budila som sa so zaslzenými očami a mala katastrofálnu pleť. Neskutočne mi to pomohlo.

Čo sa týka postavy, snažím sa neprejedať. A absolútne vôbec nesnackujem. Ak som hladná, najem sa, celé plnohodnotné jedlo. Snažím sa jesť poväčšine mäso a zeleninu, no ale zase popravde, ak už nejete sladkosti a mliečne výrobky, jogurty ani nič také, tak si sem tam uletím na hamburgeroch, či si dám pizzu, hranolky a pod.

Z tvojich fotiek je vidno, že veľa cestuješ. Je nejaká destinácia, do ktorej túžiš aspoň raz za život vycestovať? Prezradíš nám zároveň destináciu, ktorá ťa najviac uchvátila?

HAWAAAAAAI 😀 Je jediná jedna vec, prečo chcem navštíviť Hawai a nie sú to pláže. Nie som plážový typ, mám radšej pamiatky, kultúru, prechádzky. Raz vo svojom živote musím navštíviť Hawai kvôli atrakcií, ktorá sa volá “Schody do neba”. Raz mi na internete vybehla fotka z toho miesta a ja som sa zamilovala. Vziať si ruksak na plecia a vybrať sa na cestu do neba. Ako vám to píšem, najradšej by som šla hneď teraz! Milujem veci, ktoré mi vezmú dych a to je jedna z nich.

Čo sa týka môjho mesta snov, musím povedať, že moja srdcovka je Paríž. Je to moje mesto snov. Milujem ich jazyk, jedlo, milujem parížške uličky, pohľad na Eiffelovku, milujem ich víno, milujem ich štýlovo obliekajúce sa ženy, milujem Montmartre a výhľad odtiaľ, milujem uličky umelcov. Veľa ľudí vraví, že Francúzi sú arogantní. Ja nemám ani jednu takúto skúsenosť. Milí, úctiví, zdvorilí, úslužní, príjemní. Ono sa hovorí: „akú energiu dáte, taká sa Vám vráti“. Tak toho by sa mali všetci na svete držať.

Na tvojom Instagrame ťa sleduje veľmi veľa ľudí. Nás by zaujímalo, kto bola Martina predtým, ako sme ju všetci spoznali cez spomínanú sociálnu sieť.

Veľa ľudí si určite kvôli instagramu myslí, že som extrovert, zhovorčivá, že mám vždy čo povedať, že mám kopec priateľov. Nie je to tak. Som maximálny introvert. Neviem sa pustiť do reči len tak s hocikým. Neviem sa len tak k niekomu prihovoriť. Musela som sa aj kvôli businessu učiť odpisovať na správy, dvíhať cudzie čísla a komunikovať. Neviete si predstaviť, aké to bolo a je pre mňa ťažké. Spraviť si fotku v šatách, v nejakom mojom dizajne nerobí z človeka extroverta. Som skutočne utiahnutý a hanblivý človek. Taká som bola a stále taká som. No verím, že instagramovo to na ľudí pôsobí úplne opačne.

Čo hovoríš na lásku? Si šťastne zadaná?

Láska. Ťažko s ňou a ešte ťažšie bez nej. Myslím si, že láska je to, prečo sme na tomto svete. Či som zadaná? Poviem Vám, že ľúbim a som ľúbená. Snáď!

 

#strongerthanyouthink 🖤 @belvoirboutique #mylovejob

A post shared by Belvoir Boutique ® (@kdebolotambolo) on

Prezradíš nám, čo robí Martina, keď práve nenavrhuje svoje modely?

Tak.. buď je v kine, lyžuje alebo práve niekde cestuje 🙂

Existuje jedna vec, ktorú si v živote urobila a následne oľutovala? Ak áno, prezradíš nám, čo to bolo?

Hahaha. Ako správna východniarka asi len tie následné dni po nejakej poriadnej oslave. Presne tie, ktoré asi pozná každý z nás: “od dnes nepijem!” 😀

Vieš odporučiť 3 tipy alebo triky do života našim babám odzadu?

Usmievajte sa na ľudí, ja Vám garantujem, že sa aj oni budú usmievať na Vás. Vždy to funguje! Nikdy nenechajte nikoho odhovoriť Vás od veci, o ktorej viete, že Vás spraví šťastnou! A ak nevlastníte červeno-bordový rúž, utekajte si ho kúpiť!

Ďakujem krásne za rozhovor 🙂

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieRozhovory