Tiež ťa už prestalo baviť, že sa neustále leskneš, máš akné, čierne bodky a rozšírené póry? Cez leto je to ešte horšie, pretože sa viac potíš a make-up nedokážeš nijak udržať na mieste. Prinášame ti niekoľko tipov, ako aspoň trochu obmedzíš tvorbu mazu a stav tvojej pokožky sa zlepší.

V prvom rade by si sa mala zamerať na čistenie, najlepšie dvakrát do dňa, ráno a večer. Vyhýbaj sa produktom s obsahom alkoholu, ktoré pleť zbytočne vysušia, radšej siahni po čistiacich géloch s obsahom aloe vera, kyseliny salicylovej alebo čajovníkového oleja, ktoré majú protizápalové účinky a dokážu bojovať proti akné.

Tvár si oplachuj vlažnou, nikdy nie horúcou vodou. Raz za týždeň by si si mala dopriať aj peeling, ale vo výbere buď opatrná. Vyberaj jemnejšie peelingy, ktoré ti veľmi nepodráždia pokožku.

Najväčším mýtom v starostlivosti o mastnú pleť je jej krémovanie a hydratácia. Aj mastná pleť potrebuje vhodne zvolený krém. Môžeš siahnuť po hydratačných géloch, ktoré nezanechávajú mastný film. Keď bude tvoja pleť hydratovaná, nebude vytvárať tak veľa mazu.

zdroj: Photo by senivpetro from Freepik

Najväčšou chybou, ktorej sa často dopúšťame, je vytláčanie vyrážok a čiernych bodiek. Pri neodbornej manipulácii si môžeš viac uškodiť, pretože sa ti tieto miesta môžu ľahko zapáliť  a vznikne ti tam infekcia. Odporúčame radšej navštíviť kozmetičku, ktorá ti pleť najskôr naparí, a tak sa jej bude ľahšie pracovať.

Opatrná by si mala byť aj pri výbere správneho make-upu. Vyhýbaj sa hutným a takým, ktoré by ti ešte viac upchávali póry, skôr siahni po tých s ľahšou textúrou a nanášaj si vždy jemnú vrstvu. Súčasťou tvojej kabelky by mali byť aj odmasťujúce obrúsky, ktoré keď si v priebehu dňa priložíš na tvár, odsajú prebytočný maz, no pritom neporušia make-up. Následne je dobré pleť zafixovať vhodným púdrom, napríklad takým, ktorý obsahuje minerály.

Domáce recepty proti mastnej pleti

Vyskúšať môžeš aj rôzne domáce triky. Väčšinou ti postačia potraviny, ktoré sa bežne v domácnosti nachádzajú, napríklad citróny, vajíčka, jogurt, med, uhorka či paradajky. Obľúbenou ja napríklad maska z vaječných bielkov. Vyšľahaj jeden bielok do peny, nanes na tvár a nechaj ho uschnúť a následne opláchni teplou vodou. Prípadne môžeš zmiešať jeden bielok so šťavou z polky citróna a takúto masku nechať pôsobiť 15 minút a tiež opláchnuť.

Môžeš tiež vyskúšať zmiešať jednu lyžicu citrónovej šťavy, lyžicu medu a lyžicu mlieka. Nechaj tiež pôsobiť 10 až 15 minút a opláchni. Pomôcť ti môže aj biely jogurt, len si nanes tenkú vrstvu na tvár, nechaj pôsobiť 15 minút a opláchni.

Proti mastnej pleti účinne bojujú aj paradajky či uhorky. Rozrež ich a potieraj si ich šťavou tvár. Nechaj pôsobiť 10 až 15 minút a opláchni. Ak sa ti nechce potierať sa nimi, tak môžeš zmiešať tri lyžice paradajkovej šťavy s lyžicou medu alebo lyžicu uhorkovej šťavy s lyžicou limetkovej šťavy. Postup je rovnaký ako pri predchádzajúcich maskách, nanesieš na tvár, necháš pôsobiť maximálne 15 minút a opláchneš.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.