To, čo jeme a dostávame do svojho organizmu, sa môže prejaviť aj na tom, ako vyzeráme a v akom stave je naša pleť. Vyrážky, suché a šupinaté miesta alebo naopak, mastnota. Ak máš problémy s mastnou pleťou, dôvodom môžu byť potraviny, ktoré konzumuješ.

Portál Byrdie zverejnil jedlá, ktoré sa podieľajú na vzniku prebytočného mazu, s ktorým mnohé z nás bojujú. A pritom by stačilo tieto veci len obmedziť.

Vyprážané jedlá

Nie je žiadnym tajomstvom, že vyprážané jedlá sú nezdravé. Nielen že z nich môžeš priberať, ale môže sa zhoršiť aj stav tvojej pokožky. Dôvodom sú nasýtené a transmastné tuky. V tele môžu spôsobiť zápal a zvýšiť produkciu mazu.

Mliečne produkty

Mliečne produkty ako mlieka, jogurty či syry patria k zdravým potravinám, no u niektorých ľudí môžu spôsobiť menšie problémy. Dôvodom sú možné hormóny obsiahnuté v mlieku v menej kvalitných produktoch. Tie môžu spôsobiť upchávanie pórov a pleť bude mastnejšia.

Veľmi slané pokrmy

Soľ môžeme považovať za najväčšieho vinníka na tomto zozname. Ak prijmeš veľa soli (aj z jedla), v tvojom tele sa môže zadržiavať voda, čo môže spôsobiť dehydratáciu. Keďže telo sa bude snažiť proti nej bojovať, začne produkovať viac mazu.

Alkohol

Rovnaký prípad nastáva aj pri alkohole. Nielen že obsahuje viac kalórií, ako si ľudia myslia, ale tiež sa podieľa na dehydratácii organizmu. Nestačí piť viac vody, tak telo len málokedy oklameš. Radšej obmedz príjem takýchto nápojov.

Sladkosti

Nielen soľ, ale aj cukor je postrachom pre tvoju pokožku. Potraviny s vysokým obsahom cukru zvyšujú produkciu peptidového hormónu, ktorý môže spôsobiť nadprodukciu mazu.

Ako proti mastnej pleti bojovať?

Základom je znížiť konzumáciu vyššie spomenutých potravín a jedál. Hľadaj zdravšie alternatívy. Namiesto vyprážania skús pečenie v rúre alebo v teplovzdušnej fritéze. Sladkosti môžeš nahradiť ovocím, ktoré dokáže zahnať tvoju chuť na sladké. Alkohol vymeň za limonády alebo čaje. Možností je naozaj veľa.

Portál NDTV Food zverejnil zoznam potravín, ktoré zastavujú produkciu prebytočného mazu, a tak vďaka nim môžeš s mastnou pleťou bojovať. Do svojho jedálnička by si mala zaradiť uhorky, orechy, avokádo, pomaranče, grepy, zelenú zeleninu (brokolica, špenát, šalát), strukoviny, ryby, celozrnné potraviny, banány či kvalitnú horkú čokoládu.

Ako sama môžeš vidieť, ak sa chceš zbaviť lesklej pleti, musíš sa začať stravovať zdravšie. Konzumuj veľa čerstvej zeleniny a ovocia a vytúženého zlepšenia sa určite dočkáš. Nezabúdaj na to, že naša pleť je len vizitkou toho, čo sa odohráva v našom vnútri.

Zdroj: Byrdie & NDTV Food

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.