Mám ho rada, ale nie som šťastná: Signály, že vzťah ti viac berie ako dáva
Vzťahy
Máš po svojom boku muža, ktorého ľúbiš, no napriek tomu sa vnútri necítiš šťastná? Láska sama o sebe totiž nestačí, ak v tebe vzťah vyvoláva neistotu, vyčerpáva ťa alebo ti dlhodobo nedáva to, čo potrebuješ. Možno si to nechceš priznať, no existujú jasné signály, že tvoje partnerstvo ti viac berie ako dáva. Ak ich spozoruješ, neignoruj ich. Tvoje šťastie by malo byť na prvom mieste.
Hoci možno nežiješ s narcistom, ktorého definíciu sa dozvieš po kliknutí SEM, alebo nemáš toxický vzťah, z ktorého sa môžeš dostať TAKTO, aj tak nemusíš byť v partnerstve spokojná. Máš svoju polovičku rada, no nie si šťastná? Psychologička Mgr. Katarína Bagočiová z online poradne MOJRA.sk ti opíše, ako túto situáciu riešiť.
Tento vzťah ťa vyčerpáva a nie je to len dočasná kríza
Kríza je niečo, čím si prešiel asi každý dlhodobý vzťah. „Má v sebe potenciál pre rast jednotlivca, ale aj partnerského vzťahu. Dočasná kríza preveruje naše schopnosti riešiť konflikty, schopnosť zotrvať, zadefinovať a ustrážiť si svoje hranice. Prijímať partnera aj v ťažkých chvíľach, aj s jeho temnejšími stránkami, nielen v harmonických chvíľach. Isteže, kríza je vyčerpávajúca, vyžaduje si našu prácu, aktivitu, angažovanosť, a to nie je ľahké,“ uvádza odborníčka.
Ďalej dodáva, že dôležitým faktorom na rozpoznanie je odpovedať na otázku, či si dokážeš po celom boji o záchranu vzťahu ustrážiť úctivé zaobchádzanie so sebou a či si ctíš svojho partnera. Potom radí preskúmať, nakoľko kríza ovplyvňuje funkčnosť v tvojom živote, výkonnosť, schopnosť napĺňať si potreby. Tiež treba zistiť, či vieš čerpať z dobrých chvíľ, aj napriek tým zložitým – či sú vo vzťahu stále prítomné aj tie pekné momenty.
Takýto vzťah viac berie ako dáva
V tomto prípade ide o otázku miery a intenzity konfliktov, nezhôd či komunikačných situácií, v ktorých nedochádza k stretom, napojeniu partnerov, neochoty byť otvorená. „Ak dochádza k prevahe týchto negatívnych javov vo vzťahu, dochádza k vyčerpaniu partnerov, prípadne len jedného z nich, až sa z takého fungovania stane dlhodobo neudržateľné,“ objasňuje psychologička.
Je normálne cítiť lásku k partnerovi a nešťastie vo vzťahu?
Láska vychádza z citového puta, ktoré je medzi partnermi. Z vedomia osobnostných kvalít partnera a existencie prežitých spoločných chvíľ. Z vedomia a prežívania toho, že nám daný vzťah vzájomne skvalitňuje život.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Môžu byť krátkodobé konflikty vo vzťahu prospešné?
- Ako rozpoznať, keď konflikty začínajú prevažovať?
- Čo robí vzťah toxickým?
- Ako sa líši toxický vzťah od bežných partnerských nezhôd?
- Prečo ľudia zostávajú v nešťastných vzťahoch?
- Kedy môže byť problém v tebe?
- Ako strata citlivosti k vlastným pocitom ovplyvňuje vzťah?
- Kedy je vhodné požiadať o pomoc?
- Ako zhodnotiť, či má zmysel vo vzťahu pokračovať?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity