Lenivosť. Pozná to každá z nás. Nič sa nám nechce, všetko odsúvame na neskôr. Nakoniec sa toho akosi nakopí a skončí to maximálnym fyzickým a psychickým vypätím, a zväčša vôbec nie sme spokojné s výsledkom.
Na druhej strane, nikomu sa nechce celé dni tráviť zavalený prácou. To je pochopiteľné, veď prečo by inak bola štandardná pracovná doba 8 hodín?
Ponúkam ti pár rád, ako sa dá všetko zvládnuť bez zbytočných stresov. Najdôležitejšie je však chcieť prekonať svoju lenivosť.
Jednoduché riešenie, ako všetko zvládať je nastaviť si režim – vedieť si rozdeliť deň tak, aby si stihla všetko a ešte si aj oddýchla s pocitom dobre odvedenej práce. Ako by mal takýto režim vyzerať?
Jednou z možností je napísať si zoznam úloh, ktoré potrebuješ za deň splniť. Na začiatok treba dať neodkladné záležitosti a potom postupovať podľa dôležitosti. Ideálne je robiť si takýto rozpis na viac dní dopredu a taktiež zvýrazňovať dôležité termíny (porady, termín odovzdania zadania/práce, …).
Pri plánovaní nezabudni na to, že nie si robot a občas potrebuješ aj prestávku. Nemám na mysli len tú obednú. (tá je však veľmi dôležitá, lebo hladný človek = nervózny človek). Ale tiež si treba dať pozor na to, aby tých prestávok nebolo viac, ako samotných úloh, ktoré potrebuješ splniť.
Používanie systému úloha – odmena.
Táto metóda sa často využíva pri deťoch, no aj u dospelých funguje rovnako dobre. Vždy si treba určiť, čo potrebujeme spraviť a potom si premyslieť odmenu, ako napríklad: „dokončím tento projekt a doma si užijem horúci kúpeľ“.
Nie úplne šťastným riešením je odmena v podobe sladkostí alebo jedla celkovo. Nie len preto, že si telo vytvára závislosť, ale tiež tým ubližujeme našej postave. Mohla by si si vytvoriť škodlivý návyk.
Zároveň si daj pozor, aby si sa nespolihala len na to, že každý tvoj čin bude odmemený, skôr to puži na situácie, kedy to naozaj potrebuješ.