keď muž nechce pomáhať

Delenie domácnosti a práce v nej na ženské a mužské je už dávno minulosťou. V spoločnom živote by sa mali partneri predovšetkým dopĺňať a podporovať. Horšie je, keď muž nechce pomáhať. Je to naozaj taký problém? Na túto otázku odpovie Mgr. Viera Škopová, psychologička online poradne MOJRA.

„Odmietnutie domácich prác môže časom vyústiť do hádok a konfliktných situácií. Ak má jeden z partnerov pocit, že je toho na neho priveľa, môže to prechádzať do výčitiek a dynamika vzťahu sa mení pod vplyvom napätia, hádok, neporozumenia,“ predostrela psychologička na úvod. Podľa nej spomínanú dynamiku vzťahu ovplyvňuje predovšetkým vzájomný rešpekt, romantika, porozumenie a ochota počúvať.

„Ak žijete s partnerom, ktorý nepreberá zodpovednosť, teda, keď muž nechce pomáhať, je dobré o tom hovoriť. Niekedy preberáme množstvo kompetencií na seba, a keď je toho na ženu viac než dosť, vybuchne a prosí muža o pomoc. Ten sa často v niektorých veciach nevyzná,“ upozorňuje.

Myslieť na stereotypy a rodové definície je v plnohodnotnom vzťahu nemysliteľné. Ak máš však s partnerom nastavené hranice tak, že všetko robíš len ty a vyhovuje ti to, je to v poriadku. Prečo je na druhej strane dôležité rozdeľovať domáce práce spravodlivo? Odborníčka veľmi jasne hovorí o zvykoch. „Každý z partnerov si nesie so sebou určité návyky, stereotypy a prístup k domácim prácam.“

Tento článok je dostupný členom Odzadu PREMIUM

Viac z kategórie Dating