Je tvoj partner žiarlivý? Hranica medzi touto vlastnosťou a toxickým vzťahom je tenká
DatingŽiarlivosť je prirodzenou súčasťou vzťahov, no jej intenzita a prejavy môžu ovplyvniť ich kvalitu – pozitívne i negatívne. Aké signály by nás mali varovať a čo hovorí psychológia o tomto komplexnom pocite? Podľa štúdií zverejnených University of North Florida a University of Delaware môžu byť tieto emócie dvojsečnou zbraňou. Potvrdila to aj odborníčka Mgr. Viera Škopová z online poradne MOJRA.sk.
Keď sa kvôli žiarlivosti dostávate do toxického vzťahu
Zatiaľ čo takzvaná úzkostná žiarlivosť často vedie k zhoršeniu kvality vzťahu, niektoré formy žiarlivosti môžu slúžiť ako signál na posilnenie emocionálnej blízkosti medzi partnermi. To však závisí od spôsobu, akým sa tieto pocity spracúvajú a komunikujú.
Každopádne, treba pochopiť príčinu žiarlivosti. Často vyplýva z pocitov neistoty alebo strachu zo straty partnera. Transparentná komunikácia a vzájomná dôvera sú základom zvládania týchto situácií. Zatiaľ čo mierne prejavy žiarlivosti môžu byť znakom lásky, ich nadmerné množstvo môže viesť k toxickým vzorom správania.
„Je dôležité si uvedomiť, že hranica medzi žiarlivosťou a toxickým vzťahom je tenká. Ak niekoho milujeme, tak v konečnom dôsledku sa zvyšuje naša tolerancia voči negatívnym črtám osobnosti. Partnera vidíme ako úžasného človek pre život. Ak sa postupne objaví žiarlivosť, môžeme to považovať za príjemné osvieženie preukázanej lásky,“ potvrdzuje expertka na úvod.
„Tolerancia sa znižuje a ochotne prijímame aj tvrdšie presahy žiarlivosti. Stávame sa akoby imúnne voči presahom prílišnej kontroly, čo nám obmedzuje nielen bežný život, ale aj prejavy lásky. Príjemné chvíle už nie sú súčasťou vzťahu. Nahrádza ich strach, neistota, nedôvera, výčitky a neustále upodozrievanie,“ opisuje ďalej.
Dodáva, že si niekedy treba uvedomiť, že zotrvanie vo vzťahu môže ubližovať obom partnerom navzájom. Ak nevieme pracovať na eliminácii žiarlivosti, mali by sme pracovať na tom, či je v tomto vzťahu vhodné zotrvať. Pozor si však dávaj aj pred TÝMITO znakmi.
Ako sa prejavuje žiarlivosť vo vzťahu?
Medzi príčiny žiarlivosti môžeme zaradiť viacero faktorov, o ktorých nám bližšie porozprávala Mgr. Viera Škopová.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Odzadu PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo je žiarlivosť prirodzenou súčasťou vzťahov?
- Čo je príčinou žiarlivosti podľa psychologičky?
- Ako sa žiarlivosť prejavuje už v detstve?
- Kedy je to zdravé a užitočné pre vzťah?
- Aký je rozdiel medzi miernou a nebezpečnou žiarlivosťou?
- Čo robiť pri boji so žiarlivosťou?
- Ako si môžu partneri navzájom pomôcť?
- Ako žiarlivosť ovplyvňuje dynamiku vzťahu?
- Prečo nie je možné úplne odbúrať žiarlivosť?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity