Jazykový kvíz

Myslíš si, že ovládaš slovenčinu na jednotku? Otestuj svoje jazykové schopnosti v našom špeciálnom jazykovom kvíze pre skutočné znalkyne! Zisti, ako dobre vieš gramatiku, pravopis a akú máš slovnú zásobu. Odpovedz správne na všetky otázky a ukáž, že si naozaj majsterkou slovenského jazyka.

Ak chceš zistiť, na akej úrovni sú tvoje jazykové vedomosti, tento kvíz je pre teba. Tvojou úlohou bude vybrať správne spisové tvary, ktoré sa používajú v slovenčine.

Ktorý z týchto tvarov je spisovný, škatuľa alebo krabica?

Test zo slovenského jazyka: krabica alebo škatuľa Unsplash/Kelli McClintock
Správne! Nesprávne!

Slovo krabica sa dlhý čas hodnotilo ako nespisovné. Za spisovný ekvivalent bolo považované slovo škatuľa. Zmena nastala v roku 2011 v SSSJ H - L, v ktorom sa slovo krabica uvádza už ako spisovne neutrálne slovo.

Príbalové letáky obsahujú informáciu o ... liekov.

Správne! Nesprávne!

Slovesné tvary užívanie a používanie majú rozdielny význam. Jedným z významov slová užívať je aj prijímať niečo do žalúdka (užívať lieky). Tvar používať zvolíme vtedy, ak chceme povedať, že niečo opotrebúvame ako nástroj alebo prostriedok (používať počítač).

Musíme prejsť cez ... pre chodcov

Správne! Nesprávne!

Slová prechod a priechod nemajú rovnaký význam. Slovom prechod sa označuje činnosť a slovom priechod sa pomenúva miesto. V našom prípade je teda správne použiť spojenie priechod pre chodcov - miesto, kadiaľ chodia prechádzajúci.

Poďme sa postaviť do ...

Správne! Nesprávne!

Podstatné meno rad, ktoré je mužského rodu, sa skloňuje podľa vzoru dub a používa sa najmä vo význame viac jednotlivcov alebo vecí usporiadaných v jednej línii za sebou. Podstatné meno rada, ktoré je ženského rodu, sa skloňuje podľa vzoru žena a znamená odporúčanie, návod na konanie.

Ako sa po slovensky označuje samica psa?

Šťastný pes Unsplash/Milli
Správne! Nesprávne!

Samica psa sa po slovensky správne označuje podstatným menom suka. Slová fena, prípadne fenka sú české a v slovenčine nespisovné.

V skrini mám krásne ... šaty.

Šaty vyrobená z čipky Unsplash/Brandon Morgan
Správne! Nesprávne!

Jemná dierkované alebo dekorovaná vyšívaná textília sa v slovenčine volá čipka. Výraz krajka je po česky.

Kúp prosím, v supermarkete štyri ...

Správne! Nesprávne!

V tomto prípade môžeme na označenie ľuľkovitej rastliny použiť oba názvy. Spisovne je dokonca aj tretie pomenovanie rajčina.

Potrebujem kúpiť nové/ú spodné/ú ...

Správne! Nesprávne!

V slovenčine sa na pomenovanie spodného oblečenia používa výraz bielizeň. Jeho východiskovým slovom, z ktorého vzniklo je biely. Výraz prádlo je teda nespisovný. Použiť ho môžeme v čestine.

Jazykový kvíz pre skutočné znalkyne slovenčiny: Ukáž, že si ňou práve ty
WOW, SI HOTOVÁ JAZYKOVÁ KRÁĽOVNÁ
Môžeš byť na seba pyšná. Je vidieť, že svoj materinský jazyk ovládaš na 1 s hviezdičkou.
ZLATÁ STREDNÁ CESTA
Za svoje znalosti materinského jazyka sa nemusíš hanbiť, avšak je vidieť, že v ňom máš mierne medzery. Sprav si náš kvíz ešte raz a pozdvihni svoje vedomosti o niečo vyššie.
MATERINSKÝ JAZYK TI VEĽMI NEJDE
Ako sa zdá, slovenský jazyk nie je tvojou silnou stránkou. Našťastie, v kníhkupectvách a aj na internete nájdeš množstvo jazykových príručiek, ktoré ti pomôžu vylepšiť jazykové znalosti.

Ak sa ti náš kvíz páčil a chceš si svoje jazykové znalosti ešte viac rozšíriť, urob si ďalší z našich jazykových testov. Tieto chytáky ťa určite preveria. Ak si trúfaš, vyskúšať môžeš aj náročnejší kvíz, v ktorom až 90 % ľudí zlyhá.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieKvízy