Unsplash/Mel Elías

Jarná únava vzniká po zimnom období. Dôvodom sú viaceré faktory. V zime nás trápili krátke dni a dlhé noci a kvôli tomu si aj dlhšie spala. Tým, že sa už dni predlžujú, môže sa ti zdať, že spávaš menej. Okrem toho si celú zimu určite strávila viac doma, kde ti priestory vyhriali teplé radiátory. Na vine sú však aj ďalšie činitele.

Počas zimného obdobia neprijímame dostatok slnečného svetla, čo sa prejaví úbytkom energie, malátnosťou a negatívnym psychickým naladením.  Na vine nie je moderná doba, jarnou únavou trpeli už aj naši predkovia. Po skončení zimy je organizmus vyčerpaný a unavený zo stresov a chorôb,“ hovorí pani doktorka Hamade.

zdroj: Unsplash/all_who_wander

Ako zatočiť s jarnou únavou

Aj imunologička z portálu ImunoViral Centrum tvrdí, že zdravá strava je kľúčom k jari bez ujmy. Vplýva na náš organizmus pozitívne vo všetkom. Ak teda obľubuješ veľa mastných a sladkých jedál, mala by si ich obmedziť. Nielen že budeš chudnúť, zlepší sa kvalita tvojej pleti a vlasov, lepšie ti bude tráviť, ale dokonca aj predídeš jarnej únave.

Zdravý životný štýl nie je len o vyváženej strave. Hoci raz za čas môžeš zhrešiť, je potrebné, aby si si ku každému jedlu pridala prílohu vo forme nespracovaného ovocia a zeleniny. Veľa vitamínov obsahuje aj mäso a mlieko. Dbaj teda na to, aby si prijímala dostatok bielkovín, minerálov a vitamínu C. 2 až 3 litre vody denne ti tiež pomôžu v boji s jarnou únavou.

zdroj: Unsplash/louishansel

Aj vitamín D sa v zime získava ťažšie. Určite vieš, že ten získavaš po pobyte na slnku. Na jar by si mala zvoliť aj prechádzky či cvičenie na čerstvom vzduchu. Je potrebné, aby si vonku strávila aspoň hodinu denne. Vedela si, že aj víno má blahodarné účinky? Obsahuje totiž antioxidant resveratrol, ktorý nielen že pomáha zápasiť s jarnou únavou, ale dokonca zabraňuje vytváraniu rakovinových buniek.

Samozrejmosťou je spánok. Dospelý človek by denne mal spať minimálne 7 hodín. Aj pri tom nezabúdaj na pravidelnosť. Okrem toho môžeš skúsiť otužovanie v studenej vode. Na túto cestu sa však musíš vydať pomaly, to znamená, že túto sezónu otužilcov už nestihneš. Na konci každého kúpeľa si teda vždy o niečo zníž teplotu vody. Už po pár týždňoch sa budeš cítiť menej unavená.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ImunoViral Centrum

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife