Denný horoskop
Unsplash/Joanna Nix-Walkup

Tiež sa pristihuješ pri tom, že si čoraz častejšie unavená, podráždená, bolí ťa hlava, máš závraty alebo sa ti len jednoducho nič nechce? Niekedy to môže signalizovať aj vážnejší zdravotný problém, no ak tieto problémy vznikajú v tomto období, môže ísť o jarnú únavu.

Príroda sa konečne začína prebúdzať, na čo sme čakali už od začiatku zimy. Dni sa pomaly predlžujú, je dlhšie slnko, no namiesto toho, aby sme boli plné energie, cítime sa skôr ako vyžmýkané citróny.

Jarná únava nie je diagnóza, nie je to orgánové ochorenie, no ani mýtus. Stav, kedy sa ľudia cítia bez energie, unavene, sklesnuto a otupene, reálne existuje. „Takzvaná jarná únava je stav, ktorý výraznejšie pociťujú ľudia stredného a staršie veku. Kým mladý, zdravý organizmus sa tlakovým a teplotným zmenám prispôsobí pružnejšie, skôr narodení a alergici na peľ a jarné kvitnutie môžu príchod jari vnímať negatívne,“ vysvetľuje MUDr. A. Béderová, CSc. z Poradne zdravia, RÚVZ Bratislava.

Jarná únava je dôsledkom akéhosi spomalenia organizmu. V zime sme mali menej slnka, ale hlavne menej pohybu. Jedli sme tiež mastnejšie a nezdravé jedlá a menej ovocia či zeleniny. To ani nie je také lákavé ako počas sezóny.

Ako sa zo spomalenia prebudiť a pekne sa naštartovať? Pomôže zelená!

Bylinky a zelenina

Všimla si si niekedy, aká sýto zelená je prvá tráva? Je v nej neskutočná sila. Aj prvé plody zo záhrady či lesov sú zelené – medvedí cesnak, cukrový hrášok a ďalšie… Zaraď si ich do jedálnička hneď ako vyrastú, ideálne bez tepelnej úpravy.

Pomáhajú aj čaje – bylinné a zelený čaj. „Aby naozaj priniesol telu úžitok a povzbudenie, odporúčam pripravovať ho zo sypaných zelených lístkov čajovníka. Ak niekomu viac vyhovuje čaj sáčkový, výbornou alternatívou je zelený čaj naporciovaný v pyramídkach, kde majú lístky čajovníka dostatočný priestor, aby zo seba uvoľnili chlorofyl, teín, triesloviny a ďalšie telu prospešné látky,“ vysvetľuje odborníčka na čaj Mariana Veselá.

Denne si môžeš dopriať 3 až 5 šálok povzbudzujúceho zeleného čaju. V porovnaní s kávou „nakopne“ na dlhší čas, nezaťažuje trávenie a zvyšuje výkonnosť. Dôležité je, že tiež neodvodňuje organizmus.

Pohyb áno, ale nie náročný

Keď sa chceš zbaviť jarnej únavy, musíš sa začať viac hýbať. Nemusíš hneď nabehnúť do fitka. Stačí aj nenáročné cvičenie. Pravidelná chôdza v rýchlom tempe (ideálne s paličkami na nordic walking) je vysoko efektívna. Trochu sa spotíš, spáliš niekoľko kalórií navyše, ale nebudeš unavená. Naopak, dobiješ si vďaka tomu baterky.

Dostatok spánku

Únavy sa nezbavíš, ak nebudeš dostatočne oddychovať. Neprerušovaný plnohodnotný spánok by mal trvať minimálne 7 hodín. Nie však viac ako 9, pretože potom budeš paradoxne opäť spomalená. „Pre lepšiu kvalitu spánku je dobré dopriať si večer šálku bylinkového čaju, ktorý obsahuje medovku a púčiky ruží. Majú upokojujúce účinky, preto sa telo rýchlejšie uvoľní, príjemne zaspíme a ráno sa zobudíme výborne oddýchnutí,“ odporúča Mariana z Veselého Čaju.

Detox

S jarnou únavou zatočíš rýchlo, ak pomôžeš telu zbaviť sa nahromadených jedov – toxínov. Opäť môžeš siahnuť po bylinkových čajoch (odporúčané sú žihľava, repík, mäta a pestrec mariánsky) a voda. Denne by si mala vypiť minimálne 2 až 3 litre tekutín.

Čerstvú zeleninu sme už spomínali, denne by si mala mať na tanieri aj porciu čerstvého ovocia, celozrnného pečiva kvôli vláknine, za hrsť orieškov a primerané množstvo mäsa. Aspoň raz do týždňa si môžeš dopriať aj tučnejšiu rybu. Vhodnými doplnkami výživy sú vitamín D (slnko ešte nemá takú silu, aby si ho náš organizmus tvoril sám) a beta glukány pre posilnenie fungovania imunitného systému.

Trpíš jarnou únavou aj ty? Áno, ak:

  • sa cítiš fyzicky a psychicky vyčerpaná;
  • trápia ťa bolesti hlavy bez zjavnej príčiny;
  • máš závrate;
  • si ospalá;
  • si podráždená.

Zdroj: Tlačová správa/Veselý čaj

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife