Hormonálna antikoncepcia ti vraj môže zničiť úsmev: Pozor na tieto signály
Lifestyle
Zápaly ďasien a paradontitída
Ťažkostí, s ktorými sa každé ráno pri vypľúvaní pasty môžeš stretnúť, je niekoľko. Je pravdepodobné, že zažiješ jav popisovaný ako tehotenská gingivitída – zápal ďasien, ktorý postihuje 60 – 75 % skutočne tehotných žien.
„Jedným z najčastejších problémov spojených s užívaním HAK je zvýšené riziko zápalov ďasien, ktoré sa prejavujú začervenaním, opuchom a krvácaním z ďasien, najmä pri čistení zubov. Tento jav je dôsledkom zmeny v hormonálnych hladinách, ktoré môžu ovplyvniť reakciu ďasien na prítomnosť bakteriálneho plaku,“ hovorí odborníčka.
Aj riziko vzniku parodontitídy, ochorenia, ktoré postihuje väzivový aparát zubov, je vyššie. „Hormóny v antikoncepčných tabletách môžu spôsobiť zmenu v obehovom systéme ďasien, čo vedie k zníženej schopnosti organizmu efektívne bojovať proti bakteriálnym infekciám. Výsledkom je väčšie riziko vzniku zápalu a poškodenia tkanív okolo zubov,“ objasňuje Michaela Klein. Ďalej upozorňuje, že pri dlhodobom neúspešnom liečení môže dôjsť až k výraznejšiemu poškodeniu väzivového aparátu a zubov.
Zubné kazy a sucho v ústach
V spomínanej štúdii vysvitlo, že až štvrtinu užívateliek HAK trápil zubný kaz. Môže to samozrejme súvisieť aj s inými faktormi. „Estrogén a progesterón ovplyvňujú aj zloženie slín a ich schopnosť neutralizovať kyseliny, ktoré vznikajú pri trávení potravy a po konzumácii sladkostí. Ženy užívajúce HAK môžu mať zvýšenú tvorbu kyselín, čo násobí riziko zubného kazu. Tieto zmeny môžu prispieť aj k oslabeniu skloviny zubov a k ich citlivosti.“
Zvýšená kazivosť sa viaže aj s ďalším možným sprievodným javom antikoncepčných piluliek – suchosťou v ústach. Znížená tvorba slín vedie k obmedzeniu schopnosti neutralizovať baktérie a kyseliny v ústach. To následne umožní šírenie choroboplodných zárodkov a dvihne riziko vzniku infekcií i kazivosti – ako aj k problémom s prehĺtaním a k nepríjemnému pocitu v ústach.
Hormonálna antikoncepcia = častejšia dentálna hygiena
Samozrejme, nie u každej z nás sa tieto problémy prejavia. Aj v prípade, že áno, nemusí to znamenať, že sa treba najspoľahlivejšej metódy antikoncepcie vzdať. „Antikoncepcia poskytuje veľké množstvo výhod, ako je regulácia menštruačného cyklu, prevencia tehotenstva a zmiernenie príznakov hormonálnych nerovnováh, no nežiadúce účinky na ústnu dutinu by sa nemali prehliadať,“ nabáda odborníčka.
„Pre ženy užívajúce HAK je kľúčové pravidelne absolvovať kontroly u dentálnej hygieničky. Systematické čistenie zubov, používanie ústnych vôd s antibakteriálnymi účinkami a dodržiavanie správnej techniky čistenia sú základné opatrenia, ktoré môžu výrazne zmierniť riziko orálnych problémov,“ pripomína odborníčka. Akékoľvek nezvyčajné príznaky, ako je krvácanie ďasien alebo zvýšenú citlivosť zubov, okamžite konzultuj so zubným lekárom alebo dentálnym hygienikom.
Rozhodla si sa teda z viacerých dôvodov vysadiť antikoncepciu? Aj s týmto ti pomôžeme. TU totiž nájdeš zoznam potravín a krokov, ktoré ti pomôžu s ľahkosťou sa vysporiadať s hormonálnymi zmenami.
Zdroj: Tlačová správa; Mgr. Bc. Michaela Klein, hlavná dentálna hygienička zubnej kliniky Dr. Martin a vedúca Katedry dentálnej hygieny na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave