Nevieš si zodpovedať na základné otázky o antikoncepcii? My ti s tým pomôžeme. Toto sú mýty, ktorým veríš a nie sú pravda.

Z antikoncepcie priberiem

Azda najčastejší mýtus o užívaní antikoncepcii je, že priberieš na svojej hmotnosti. Nie je to celkom pravda. Podľa prieskumov sa ukázalo, že na váhe nepriberieš, ale môžeš sa zväčšiť. Antikoncepčné tabletky obsahujú estrogén, z ktorého ťa môže nafukovať. Tabletky k tomu obsahujú aj progestín. Ten zasa zvyšuje chuť do jedla. To, ako sa s tým popasuješ, záleží len na tebe. Ak sa necháš uniesť chuťami, neočakávaj ploché bruško.

Tabletky musím užívať v presnú hodinu

Nie je to až tak pravda. Sú rôzne druhy antikoncepčných tabletiek. Tie, ktoré obsahujú estrogén a progestín nemusíš užívaš v presnú hodinu každý deň. Stačí, ak budeš dodržiavať užívanie tabletiek na dennej báze. Keď užívaš čisto progestínové tabletky, musíš ich užívaš v presný čas alebo tak ako ti určil gynekológ. Ak predsa len zabudneš užiť tabletku v čas, ktorý si ju mala užiť, mala by si použiť iný druh ochrany, ako napríklad prezervatív.

zdroj: unsplash.com

Po vysadení antikoncepcie nebudem môcť otehotnieť

Neexistuje žiadna súvislosť medzi užívaním antikoncepcie a neplodnosťou. Plodnosť sa môže vrátiť takmer okamžite po vysadení tabletiek. Avšak, niektoré ženy môžu mať problémy s otehotnením, a to platí najmä pre tie, ktoré majú nepravidelný cyklus. Veľa žien užíva antikoncepciu až do svojich 30 rokov. V pokročilom veku šanca na otehotnenie prirodzene klesá.

Je jedno, aké tabletky užívam

Existujú rôzne značky a druhy antikoncepčných tabletiek. Môžu obsahovať rôzne hladiny hormónov, ktoré vplývajú na telo vždy rozdielne. Rozlišujeme dva druhy antikoncepcie: prvý typ tabletiek je kombináciou hormónov estrogénu a progestínu, druhý typ obsahuje len hormón progestín. O výbere tabletiek sa poraď so svojim gynekológom, ktorý ťa oboznámi aj s vedľajšími účinkami.

Zdroj: verywellhealth.com, youtube.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.