Pexels/Anastasiya Lobanovskaya

Sebavedomie je vlastnosť, ktorú dokážeš vidieť už na prvý pohľad. Vďaka nemu sa stávaš nebojácnou, obľúbenou, cieľavedomou a krásnou. Keď ho nemáš, vyzeráš smutne, ustráchano a placho. Si tichá, bojíš sa čokoľvek povedať a vedenie prenechávaš iným ľuďom.

Získať si zdravé sebavedomie je maratón, nie šprint. Hlavne vtedy, keď ti už od detstva ľudia hovorili, že si neposlušná, moc bláznivá, že nič nezvládneš, že máš byť ticho, nevyjadrovať svoj názor, že sa môžeš mýliť a že svet je zlý. Aké máš mať potom sebavedomie? Keď si zažívala neustále podkopávanie, podceňovanie a nikto ti neveril.

Je pravda, že život vie byť niekedy zlý, no z veľkej časti záleží na tvojom pohľade. Záleží na tom, ako sa postavíš k rôznym situáciám v živote, ako sa vyrovnáš s prehrami, ako vnímaš problémy a hádky.

Rozdiel medzi sebavedomou ženou a tou, ktorá sebavedomie nemá, je veľký, no nie obrovský. Prvá žena sa vždy po prehre „postavila“ a išla ďalej. Nesebavedomá žena zostala „ležať“ dole a viac sa nesnažila.

Keď chceš mať sebavedomie, musíš si veriť. Musíš o sebe vedieť, že aj keď sa ti niečo nepodarí na prvýkrát, zvládneš to. Musíš o sebe vedieť, že aj keď nemáš dokonalú postavu a tvár, si krásna a muži o teba majú záujem. Musíš o sebe vedieť, že aj keď nie si chodiaca encyklopédia, si múdra a vzdelaná. Musíš o sebe vedieť, že aj keď nevieš pripraviť tie najlepšie jedlá, v kuchyni sa vyznáš a vieš pripraviť obed a večeru.

To z teba robí sebavedomú ženu. Vyžarovanie istoty v seba samú. Vedomie, že niečo dokážeš a si krásna, zmení pohľad na teba rôznym ľuďom, no najmä tebe.

Zmenu neuvidíš hneď, no malými krokmi sa môžeš posúvať neustále dopredu. Veľa rokov si žila v tom, že nie si dosť dobrá a nič nedokážeš. Lusknutím prstov to nezmažeš (ani nezabudneš), preto potrebuješ trpezlivosť a vytrvalosť. O pár mesiacov však budeš rozdávať sebavedomie všade okolo seba.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life