Minimalizmus bytový dizajn
Instagram/homeonthehey, Instagram/homebymaddy

Flitre, kamienky či lacná koža sú už dávno out. Nevkusné dekorácie patria do škatule na povalu a očarujúci domov docieliš jedine štýlom, ktorý nazývame minimalizmus. Chceš, aby ti každá návšteva chválila tvoj príbytok? Prinášame ti 5 rád, ako na to.  

Farebná paleta

Ak chceš dosiahnuť čo najkrajší domov, musíš mať na pamäti, že nie všetky kombinácie farieb sú vhodné. Odporúča sa, ako aj v móde, kombinovať maximálne tri farby a ich odtiene.

Nie je na škodu si to vopred premyslieť. Nemixuj nevhodné farby. Napríklad ak si vyberieš ružovú, kombinuj ju so sivou a bielou, nie s červenou či žltou – toto by mohlo vyzerať priam gýčovo.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kate Kalil x Home (@katekalilxhome)

Minimalizmus v doplnkoch

Čím menej dekorácií a doplnkov v izbe máš, tým lepšie to bude vyzerať. Všetko sa však dá vyskladať, aby to vhodne a živo vyzeralo. Sviečky sú ideálnym doplnkom, no ani s nimi to netreba preháňať.

Občas pociťujeme silné nutkanie mať rôzne sviečky v každej miestnosti, no táto tendencia je chyba, ktorú robíme – príliš veľa všetkého. Ak chceš mať v kuchyni kávovar, koreničky, rýchlo varnú kanvicu či iné spotrebiče, skús to urobiť neviditeľne, a teda nájsť im nejaké miesto v zabudovanej skrinke. Uvidíš, že to bude pôsobiť oveľa jemnejšie a sympatickejšie.

Osvetlenie

Minimalistický domov by mal zahŕňať presvetlené miestnosti. Malé i veľké lampičky sú kúskami, ktorý doma jednoducho musíš mať. Tiež dbaj na neutrálne závesy i žalúzie, aby cez deň do tvojej minimalistickej izby vkĺzli i nejaké teplé lúče slnka.

Obývačka v minimalistickom štýle
zdroj: Unsplash/Francesca Tosolini

Minimalistické vzory

S minimalizmom sú najčastejšie spájané abstraktné línie. Na vankúšoch v obývačke či skrinke v kúpeľni alebo na doplnkoch v kuchyni – čiarami nič nepokazíš.

Veľmi pekne sa vynímajú na maľbách, ktoré si môžeš zavesiť v jednotlivých miestnostiach. I stolové prestieranie spojené s týmito líniami môže byť zaujímavé, zároveň nimi pridáš rovnako aj atmosféru domova. Dávaj si ale pozor, aby si to nepreháňala.

Botanická záhrada

Zelená pristane každému. To platí aj pre izby. Kvetiny pridajú domovu farbu a kyslík. Ľudia najčastejšie volia veľké zelené listy, ako sú monstery či sukulenty. Tieto tropické rastliny majú vkus a štýl a počas ich opatrovania si s nimi vytvoríš vzťah, aj keď nie si rastlinný typ.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ary Design (@ary_design222)

Koberec a tapety sú tiež výhodnou voľbou do každej miestnosti. Dodávajú pocit domova, čistoty, no hlavne pôsobia minimalisticky. Minimalizmus je spôsob života, nemusíš ho uplatňovať len v bytovom dizajne. A pamätaj, že dosiahnuť takúto oázu pokoja nestojí tisícky eur a nakúpiť sa dá aj lacno.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life