ego

Možno si ani nevedela, ale samotné ego neznamená automaticky, že je človek arogantný či zlý, alebo dokonca „pupok sveta“. Je to stav, pri ktorom tvoje vnútro bojuje so situáciou, v ktorej sa nachádzaš, a preto potom veľakrát pôsobíš negatívne. Tento problém má skoro každý z nás, niekto ho však potláča a iný zase tok zlej energie necháva prúdiť von.

Ak sa vo vzťahu stretnú dvaja egoisti, môže to znamenať problém, s ktorým keď sa nebude pracovať, pohltí všetko pekné. Avšak niekedy stačí i to, ak má silné ego iba jeden z partnerov.

ego
zdroj: Unsplash/GRAHAM MANSFIELD

Trauma z detstva ako tvorca ega

Ako sme už spomínali, ego je vlastne akoby ochranný mechanizmus, ktorým človek reaguje na podnety. Ak si si teda v detstve prechádzala mnohými kritickými situáciami či mala po boku necitlivých rodičov, je väčšia pravdepodobnosť, že budeš horšie znášať niektoré veci. Budeš sa brániť, a preto vznikne dojem, že myslíš len na seba.

Ty máš však iba strach, že nie si pre daného človeka dosť dobrá a nevieš, ako z toho von. Úzkosť a vina, ktoré pociťuješ, ti zatemní chovanie a aj pri najmenšom konflikte budeš reagovať prudko. Ale to nie je dobré, partnera to môže odradiť. Nemôže ti neustále dokazovať, že si pre neho dosť dobrá a že ťa ľúbi. Musíš mu jednoducho veriť a vysporiadať sa s tým. Aby ťa vedel lepšie pochopiť, možno by vám pomohlo, keby vediete častejšie úprimné rozhovory.

Ego či láska

Je dobré si hneď na začiatku vzťahu určiť nejaké hranice, nie obmedzovanie. Na základe toho budete vedieť, či to má medzi vami zmysel, alebo to krachne už hneď v prvých mesiacoch. Rozdiel medzi egom a láskou je v tom, že pri egu sa snažíš silou mocou držať partnera pri sebe. No vieš, ako sa hovorí, čím viac ho k sebe ťaháš, tým viac chce on slobodu. Nie je to preto rozumný krok. Ak sa naozaj ľúbite, všetko komunikujte a hlavne, musíte si dôverovať.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating