Dobrá gazdiná pozná svoje kvality: 5 tipov, ako upratať kuchyňu za pár minút
LifeDobrá gazdiná pozná svoje kvality a vie si veci správne zariadiť. Spraviť si denný program tak, aby stihla všetko, čo potrebuje. Základom pre každú ženu je však, samozrejme, kuchyňa. Poradíme ti, ako ju rýchlo a efektívne upratať tak, aby si stihla aj ostatné povinnosti.
Ak si vieš predstaviť aj zábavnejšie trávenie času, ako upratovanie kuchyne, určite ťa potešia šikovné tipy od odborníka. Pomôžu ti upratať rýchlo, efektívne a výsledok ťa tak poteší, že si možno začneš upratovanie aj užívať.
Naučíme ťa, ako si správna gazdiná upratuje kuchyňu
1. Základom je plánovanie
Rozdeľ si upratovanie do viacerých fáz a začni odvrchu. To znamená, že najprv si poupratuj na kuchynskej linke, na chladničke, prípadne na skriniach, ktoré možno máš v kuchyni.
Pokračuj hornými poličkami, zásuvkami, dolnými skrinkami a nakoniec sa vrhni na potravinovú skriňu. Skontroluj, či sa v nej nenachádzajú potraviny po záruke, povrchy poutieraj a dbaj na skladovanie potravín vo vzduchotesných nádobách.
V žiadnom prípade nezabúdaj ani na vnútro chladničky. Aj tam sa môžu nachádzať potraviny po záruke – splesneté či zhnité – a ty o tom ani nemusíš vedieť.
Je jasné, že ak sa začne kaziť napríklad jedna paradajka, po pár dňoch už budú zhnité viaceré a neskôr táto záhuba môže postihnúť aj ostatnú zeleninu, ktorá sa nachádza pri paradajkách. A ak zješ takúto potravinu, môže to uškodiť tvojmu zdraviu.
2. Dezinfekcia povrchov a miest s častým dotykom
Zameraj sa najmä na miesta, ktorých sa často dotýkaš. Zrejme to je pracovná doska, drez, kuchynský stôl a úchytky spotrebičov.
Vymeň textilné utierky a staré poriadne vyper. Vydezinfikuj nákupné tašky a potrhané alebo niečím nasiaknuté vyhoď. Prípadne vyskúšaj aj jednoduchý recept na domácu dezinfekciu z liehu a silice s príjemnou vôňou citrusových olejov na prevoňanie celého priestoru. Ak žiadnu z týchto ingrediencií nebudeš mať poruke, pomôže ti aj ocot, síce nemá príjemnú vôňu.
3. Zvláštna starostlivosť o špeciálne povrchy
Kvalitná kuchyňa si vyžaduje jemný prístup. „Vždy odporúčame metódy, ktoré chránia nábytok pred poškriabaním. Sklenené, matné alebo saténové povrchy si vyžadujú osobitnú starostlivosť. A preto je potrebné nečistoty odstraňovať okamžite a nedovoliť im zaschnúť,“ uvádza expert na kuchyne a nábytok.
„Na väčšie nečistoty je vhodné použiť špeciálne čističe určené na daný typ povrchu. Počas varenia netreba zabúdať na používanie digestora, aby ste predišli extrémnemu vlhkému prostrediu. Drevo si zaslúži špeciálnu starostlivosť,“ dodáva Ladislav Jelen z interiérového štúdia Oresi.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.