Fasting
Pexels/SHVETS production/cottonbro studio

Rovnako ako je to v móde či beauty, aj do sveta fitness a chudnutia neustále prichádza niečo nové. Nedávno veľa ľudí skúšalo napríklad keto diétu a teraz je to fasting. Všetko ale má svoje plusy a mínusy, ktoré vypichol odborník MUDr. Oto Sova, CSc., ktorý je lekárom, biotechnikom a vedcom.

Čo je to fasting?

Fasting sa v prednedávnom stal novodobým trendom. Ide o „systém riadeného prerušovaného pôstu, ktorý má spôsobiť viacero zmien v organizme, počínajúc znížením  hmotnosti cez pokles hladiny cukru v krvi, až po benefity v oblasti krvného tlaku a zlepšenia funkcie srdca,“ opisuje MUDr. Oto Sova.

Čo to ale znamená v praxi? „Vylúčenie alebo obmedzenie príjmu potravín na určitý čas, na rozdiel od neregulovaného postenia, keď sa príjem potravy, alebo určitého druhu potravy, vylučuje natrvalo,“ uvádza odborník.

„Najčastejší systém fastingu je 6/8 alebo  24/24, čo znamená, že šesť hodín sa strava prijíma a osem hodín sa hladuje. Alebo v druhom prípade jeden deň sa strava prijíma a jeden deň sa hladuje,“ dodáva.

Fasting
zdroj: Pexels(Andres Ayrton

Benefity prerušovaného pôstu

Fasting dokonca dodržiavajú aj mnohé celosvetové celebrity. Výnimkou nie sú ani niektorí naši influenceri. Podľa lekára však ide o ďalší pokus pre ľahšie dosiahnutie napríklad poklesu hmotnosti, pričom sa táto forma diéty dokonca testovala na zvieratách či na dobrovoľníkoch.

Vylúčenie alebo obmedzenie príjmu potravín na určitý čas môže organizmu okrem schudnutia priniesť aj iné benefity: „Pri trávení sa v našom organizme hromadia rôzne zvyšky rozloženej potravy, ktorá sa znova a znova hromadí a pri riadenom pôste sa tieto rozložené zložky konzumovanej potravy zmetabolizujú, čím sa náš tráviaci systém očistí od zvyškov a lepšie funguje,“ konštatuje MUDr. Oto Sova.

„Pri sledovaní fyziologických ukazovateľov riadený pôst spôsobuje ľahšie dosiahnuteľný úbytok hmotnosti, pokles hladiny glukózy v krvi, upokojuje chronické zápaly, zvyšuje imunitu. Niektorí bádatelia sledovali rôzne fyziologické funkcie a uvádzajú, že fasting je účinný aj v boji proti zábudlivosti, povzbudzuje životné sebavedomie a odolnosť,“ dodáva.

zena-chudnutie
zdroj: Pexels/Oleksandr Pidvalnyi

Správne fungovanie organizmu

Aby sme dosiahli správne fungovanie organizmu, je vhodné užívať prostriedky, ktoré nám pomáhajú. Sú to napríklad saponíny, ktoré sa bežne nachádzajú v zelenine, bylinkách či červenom víne. Ideálne je ich konzumovanie v koncentrovanejšej podobe.

„Prírodné saponíny pôsobia ako organické mydlá a napomáhajú odstrániť zo stien ciev, nervov a všetkých orgánov škodlivé prvky a sedimenty. V prípade zlepšenia trávenia a vyprázdňovania je ich užívanie veľmi vhodné,“ uvádza odborník.

Nie je to pre všetkých

Fasting ale nie je pre každého. „Systém fastingu nie je však vhodný pre všetkých a rozhodne by ho nemali využívať mladiství do 18 rokov, podvyživení ľudia, osoby trpiace systémovými chorobami, ženy v reprodukčnom veku a gravidite,“ radí MUDr. Oto Sova.

Zdravé chudnutie
zdroj: Unsplash/Brooke Lark

Ak by si ale chcela túto diétu vyskúšať, mala by si sa poradiť so svojím lekárom. V niektorých prípadoch totiž môže, podľa slov lekára, spôsobiť viac starostí ako radostí.

Zdroj: MUDr. Oto Sova, CSc. exkluzívne pre Odzadu.sk

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness