Dávna dilema rozlúštená: Ako káva pôsobí na produktivitu práce a náš organizmus?
Life„Firmy si našu kávu vyberajú na spoločnej ochutnávke, vo veľkej väčšine majú mužské aj ženské kolektívy svojich kávových favoritov a obmieňajú ich iba zriedka,“ potvrdil Faltus.
Takmer polovica z opýtaných naozaj uprednostňuje, ak je chuť kávy v práci stále rovnaká, na akú sú zvyknutí a ak sa nakupuje iba od jednej značky. Už len nájsť kompromis, či kávu na pracovisku vyberú muži alebo ženy.
Zvládneš poradu alebo štart do nového dňa bez kávy?
Asi väčšina ľudí obľubuje kávu, ktorú si dáva k raňajkám. Inak sa nevedia sústrediť na činnosti, ktoré ich čakajú. Niektorí sú zase celý život veľkými odporcami tohto nápoja. Zvládneš sa však sústrediť napríklad aj na porade bez toho, žeby si si pred ňou vypila šálku kávy?
Záleží totiž na tom, ako veľmi si pred ňou vyčerpaná a či potrebuješ povzbudiť. Kofeín totiž rozhodne nakopne. Pre istotu sa však vyhni pitiu kávy na prázdny žalúdok a nepovažuj ju ani ako náhradu za jedlo.
„Káva podporuje vylučovanie tráviacich štiav, preto nie je vhodné piť ju na prázdny žalúdok,“ upozorňuje baristka zo Zlatého Zrnka. Pred poradou sa šálka kávy hodí aj ako pozitívny psychologický efekt, dokáže upokojiť a pre mnohých z nás je už nezabudnuteľným rituálom pred či počas porady.
Kedy a koľko kávy by si si mala dať?
Po náročnej porade alebo pred dôležitým stretnutím káva vie naozaj dodať potrebnú energiu. Kofeín je látka, ktorá má na ľudský organizmus povzbudzujúce účinky, je to jeden z rastlinných alkaloidov stimulujúci centrálnu nervovú aj obehovú sústavu. Preto ostávame po jeho konzumácii nejaký čas bdelí a neodporúča sa piť kávu v neskorších časoch, teda pred koncom štandardnej pracovnej doby.
Hoci to, ako veľmi pôsobí kofeín v našom tele je veľmi individuálne, všeobecné odporúčané množstvo je maximálne 400 mg denne, čo predstavuje približne 4 šálky. To by nám mohlo stačiť, aby sme zvládli aj náročnejšie pracovné dni ľavou-zadnou.
Zdroj: TS, baristka a majiteľ pražiarne Zlaté Zrnko, Václav Faltus