ČO SA DEJE V TVOJOM TELE, KEĎ CVIČÍŠ?
FitnessĽudské telo je neuveriteľný systém, ktorý je schopný regulovať sám seba tak, aby bola zachovaná rovnováha všetkých buniek a tkanív. Pre zachovanie tejto rovnováhy má však zásadný význam pravidelné cvičenie.
Pre mnohých je cvičenie len o kalóriách, svaloch a tuku, ale v našom tele sa toho deje oveľa viac. V skutočnosti existujú stovky hormónov, enzýmov, proteínov a chemických reakcií, ktoré sa dejú, počas našej fyzickej aktivity. Tu je stručný prehľad o tom, ako naše telo reaguje na cvičenie:foto: www.fliptime.co.uk
Chemické látky produkované telom pri cvičení:
Z mozgu pochádzajúci neurotrofický faktor (BDNF) – je hormón, ktorý interaguje s centrálnym nervovým systémom. Strojnásobením produkcie BDNF pomocou cvičenia, je možné dosiahnuť zlepšenie nálady, zvýšenie kognitívnych funkcií, a zlepšenie pamäti.
Kortizol – Je hormón uvoľňovaný nadobličkami v období stresu, čo pre telo cvičenie je. S cieľom pomôcť telu reagovať na fyzickú náročnosť, kortizol pomáha metabolizovať sacharidy na glukózu a teda na energiu.
Glukagón – Pri cvičení potrebuje telo veľa glukózy, ale niekedy jej nemá okamžite dostatok k dispozícii(sú uložené v pečeni alebo v tukových bunkách). Akonáhle má telo nedostatok glukózy, glukagón pracuje na premene uložených tukov a cukru do formy, ktoré môže telo využiť ako zdroj energie.
Ľudský rastový hormón (HGH) – Intenzívne cvičenie riadi produkciu HGH v mozgu, ktorá je potrebná na obnovu buniek, svalov a tkanív.
Inzulín – Inzulín je potrebný na reguláciu hladiny cukru v krvi tým, že pomáha glukóze dostať sa do buniek, ktoré potrebujeme na energiu. Keď používame svaly uložená glukóza je z pečene presunutá k miestu, kde je to potrebná. Po cvičení, inzulín privedie glukózu do pečene a svalov.
Adrenalín a noradrenalín – Tieto hormóny sú veľmi dôležité pre reakciu tela na vyrovnanie sa so stresom aj cvičením. Epinefrín, tiež známy ako adrenalín, pomáha zvýšiť prietok krvi do svalov a tým zvyšuje dodávku kyslíka a glukózy. Noradrenalín pracuje na zaostrení duševnej bystrosti, zvyšuje krvný tlak a znižuje prietok krvi do močového mechúra a čriev.
Kyselina mliečna – Pretože telo počas cvičenia rýchlo spotrebúva glukózu, v bunkách vzniká odpad a vedľajšie produkty rýchlejšie ako sa ich telo môže zbaviť. Kým ostatné hormóny a chemické zmeny sa dejú bez nášho vedomia, kyselinu mliečnu je ťažké ignorovať. Keď sa nahromadí v aktívnych svaloch vytvára známy pocit pálenia, čo signalizuje, že telo potrebuje prestávku.foto: trainmyathlete.com
Čo vaše telo potrebuje obnoviť po cvičení?
Vápnik – Cvičenie vytvára napätie na kostru, čo spôsobuje proces známy ako kostná remodelácia. Telo vstrebáva zrelé kostné tkanivo, zatiaľ čo sa vytvárajú nové, nezrelé kostné bunky. Vápnik je základným prvkom, ktorý tvorí nové, tvrdé kostné bunky, takže kostra nestráca svoju tvrdosť.
Vápnik môžeme získať s mliečnych výrobkov (mlieko a syry) ako aj zeleniny (kel, brokolica, a špenát).
Chlorid – Aj keď sú v priebehu cvičenia stratené len malé množstvá chloridu, je nevyhnutné obnoviť ho, pretože udržiava hodnotu pH v tele a rovnováhu tekutín. Je tiež dôležitou súčasťou enzýmov, ktoré pomáhajú tráviť bielkoviny a pomáhajú pri vstrebávaní niektorých živín. Nedostatok chloridu nie je bežný, ale môže mať za následok extrémnu únavu a dehydratácie.
Chlorid môžme získať pravidelnou konzumáciou kuchynskej soli, ale je dôležité, aby sme to s ňou nepreháňať, pretože vysoká hladina môže viesť k hypertenzii a srdcovému zlyhaniu.
Horčík – Je nevyhnutný pre stovky procesov v celom tele, vrátane stavebných bielkovín, ktoré upravujú srdcový rytmus, funkciu svalov a nervov. Tak ako chlorid aj horčík strácame v malých množstvách cez pot počas cvičenia.
K dobrým zdrojom horčíka patrí špenát, mandle, kešu oriešky a arašidy.
Draslík – Je ďalší minerál strácaný potom. Je veľmi dôležitý pre udržanie rovnováhy pH v tele, ako aj pre stavebné bielkoviny, sacharidy, nárast svalovej hmoty.
Medzi najobľúbenejšie zdroje draslíka patria banány, losos, brokolica a zemiaky.
Sodík – Keď je hladina sodíka nízka dostavia sa svalové kŕče a závrate. Veľké množstvo sodíka strácame počas cvičenia potením.
Dobrou správou je, že rovnako ako chlorid sa nachádza v kuchynskej soli. Ale tiež tu platí, že to s ňou netreba preháňať.
foto: www.runnersworld.com
zdroj: vedelisteze.sk