Cítiš sa stále smutne? 4 najčastejšie dôvody, prečo k tomu dochádza
LifePocity smútku patria k tým menej obľúbeným a keď sa dostavia, často sa kvôli tomu cítime zle a nevieme, čo presne máme robiť. Portál Ideapod zverejnil niekoľko najčastejších dôvodov nášho smútku. Toto sú 4, s ktorými sa stretávame najviac.
Zdravotné problémy
Za pocitmi smútku sú niekedy aj ukryté zdravotné problémy. Zvykneš cvičiť? Aký je tvoj spánok? Nemávaš problémy s trávením? Niekedy môže ísť napríklad aj o potravinovú intoleranciu, o ktorej ani nemusíš vedieť. Ak však mávaš problém s trávením a bolieva ťa brucho, určite vyhľadaj doktora.
Samostatnou kapitolou je depresia. Ak si neustále vyčerpaná, malátna, nemáš chuť nič robiť, si unavená, cítiš bolesť, máš problém sa sústrediť, bolieva ťa hlava a mávaš výbuchy hnevu, môže ísť práve o depresívne stavy. Ak ich nebudeš riešiť, môže to dopadnúť ešte horšie.
Stres
V posledných rokoch sú na nás kladené čoraz vyššie nároky, kvôli čomu sme veľmi často v strese. Nevieme, či stihneme splniť deadliny v práci, musíme podať čo najlepší výkon, chceme sa každému zapáčiť a vyhovieť mu, túžime nájsť dokonalého partnera.
V prvom rade by si sa mala naučiť trochu spomaliť a nepripúšťať si tak veľmi všetky veci. Stres môže byť dokonca spúšťačom pre vznik depresie. A to by si určite nechcela. Ak si stále v strese, je čas na zmenu. Možno budeš musieť vymeniť svoju prácu alebo odísť z nefunkčného vzťahu. Ver, že to za to bude stáť, pretože v živote by si mala byť šťastná.
Negatívne myšlienky
Aj ty máš v sebe toho maličkého negatívneho kritika, ktorý neustále spochybňuje všetko čo urobíš? Kvôli tomu sa cítiš, že neustále zlyhávaš a nie si dosť dobrá. Úplne sa zbaviť takýchto myšlienok je zo začiatku náročné, no dá sa s tým bojovať.
Prvý krok, ktorý musíš urobiť je, že si svojho kritika priznáš a budeš pracovať na jeho odstránení. Alebo aspoň eliminovaní. Pokús sa tešiť aj z maličkostí a aj drobnosť považuj za úspech. Takýmito malými krôčikmi budeš môcť zmeniť svoj mindset.
Žiaľ a trauma
Každá z nás si v živote prejde chvíľou, kedy príde o svojho milovaného človeka, prípadne prežije traumatizujúci zážitok. Všetci sa s takýmto žiaľom vyrovnávame iným spôsobom a niekomu to trvá kratšie, niekomu dlhšie a niekto si dokonca myslí, že to nezvládne nikdy.
Ak sa z tohto traumatizujúceho zážitku nedokážeš dostať sama, nehanbi a neboj sa vyhľadať aj odbornú pomoc. Z dlhodobého žiaľu sa totiž môže vyvinúť aj depresia, preto je lepšie, ak tomu zamedzíš ešte hneď na začiatku.
Zdroj: ideapod.com