Alzheimer sa môže prejaviť aj v tridsiatke: Odborník radí, ako mu predísť
LifeRizikové faktory
Dnes už vieme, že rozvoj Alzheimerovej choroby do istej miery súvisí s genetikou. Ľudia trpiaci touto diagnózou v mladom veku majú tri gény, ktoré môžu súvisieť s proteínom amyloid beta, o ktorom sa predpokladá, že prispieva k chemickej nerovnováhe mozgu a rozvoju Alzheimerovej choroby.
Pribúdajú dôkazy o tom, že rozvoj Alzheimerovej choroby v mladom a strednom veku môže súvisieť aj s predchádzajúcim poranením mozgu. Veľkú úlohu však pri tomto ochorení mozgu zohráva aj zlý životný štýl.
Zahŕňa to napríklad aj presilenie v práci, nedostatok oddychu, expozíciu dlhodobým stresom a zanedbávanie mentálneho zdravia. To všetko oslabuje imunitný systém organizmu a prejaví sa ako choroba – či už cievne ochorenie mozgu, demencia, Alzheimerova choroba alebo alergia, problémy s kardiovaskulárnym systémom a podobne.
„Presne tak, častou príčinou oslabeného imunitného systému je zlá životospráva,“ potvrdzuje odborník na imunitu Adrián Doboly z biotechnologického laboratória Natures.
Genetiku síce neoklameme, ale mnohé dedičné ochorenia môžu vplyvom dostatočnej imunity a zdravého životného štýlu ostať neprebudené. Prípadne aspoň posunieme čas, pokiaľ sa choroba rozvinie.
„Systematické a nenásilné posilňovanie imunity zahŕňa rovnovážny životný štýl: dostatok spánku aj aktívneho oddychu, vyváženú stravu, dobrý pitný režim, správnu termoreguláciu,“ opisuje Doboly.
„Ďalej pomáhajú zdroje z prírody ako bylinky, vitamíny vo vhodnom množstve a takzvané imunomodulátory. Sú to látky, ktoré pôsobia priamo na imunitu a rôznymi spôsobmi ovplyvňujú činnosť imunitného systému s cieľom zvýšiť jeho pripravenosť bojovať s patogénmi, zvýšiť jeho antioxidačnú kapacitu, ale aj reguláciu nadmerne reagujúcich častí imunitného systému,“ uzatvára.
Zdroj: TS, odborník na imunitu, Adrián Doboly, z biotechnologického laboratória Natures