Ako sa zdokonaliť v cudzom jazyku bez návštevy kurzov či školy? Overené tipy, vďaka ktorým ti to pôjde oveľa ľahšie
LifeAsi každá z nás by chcela perfektne ovládať nejaký cudzí jazyk a toto býva dokonca aj jedným z najčastejších novoročných predsavzatí. Na strednej či vysokej škole to niekedy, bohužiaľ, býva tak, že sa veľa nových a užitočných vecí nenaučíš a keď sa do toho nepustíš sama vo svojom voľnom čase, na zdokonalenie môžeš pomaly zabudnúť.
Ak sa už ale raz rozhodneš, že teraz prišiel ten správny čas a chceš sa do toho naozaj pustiť, dôležité je, aby si dodržiavala pravidelný režim a cudziemu jazyku sa venovala najlepšie každý deň, stačí aj pár minút. Ide o to, aby si z toho kolobehu nevyšla. Nemôžeš si jeden deň povedať, že si dáš pauzu a pozrieš sa na to zajtra, lebo takto to potom začneš odkladať čoraz častejšie a tvoje odhodlanie sa veľmi rýchlo vytratí.
Na naučenie cudzieho jazyka nemusíš dokonca navštevovať ani jazykové školy či kurzy. Sú ale ľudia, ktorým takýto štýl výučby vyhovuje viac a doma sa k tomu nevedia prinútiť. Ak by si ale chcela ušetriť na začiatku peniažky a chcela by si vyskúšať samoštúdium, máme pre teba niekoľko tipov, vďaka ktorým ti to pôjde jednoduchšie.
Učenie musí byť zábava
V prvom rade to nemôžeš brať ako také učenie, keby si v škole. Musíš to brať ako niečo, čo chceš robiť, čo ťa bude baviť robiť a na čo sa budeš každý deň tešiť. Existuje množstvo spôsobov na zdokonalenie cudzieho jazyka a každému vyhovuje niečo iné, preto je potrebné správne si zvoliť ten spôsob, ktorý bude vyhovovať práve tebe.
Treba si určiť ciele
Je tiež dobré hneď na začiatku si stanoviť nejaké ciele. Napríklad si môžeš určiť, že počas jedného dňa sa budeš cudziemu jazyku venovať napríklad polhodinku alebo hodinku. V tom čase odporúčame vypnúť sociálne siete, aby ťa nelákalo pozrieť na mobil pri každom cinknutí notifikácie. Uvidíš, že zo seba budeš mať dobrý pocit, keď svoje denné plány budeš spĺňať.
Môžeš si napríklad vytvoriť aj nejakú nástenku, kde si urobíš týždenný plán a na každý deň si určíš iný spôsob zdokonaľovania jazyka. Jeden deň si môžeš za cieľ dať pozrieť seriál v cudzom jazyku, druhý deň si zase budeš čítať a podobne.
Čítanie v cudzom jazyku
Existujú knihy, ktoré sú napísané v dvoch jazykoch, napríklad na ľavej strane bude text v angličtine a na pravej strane v slovenčine. Môžeš si tak porovnávať text, ktorému nerozumieš, prípadne slovíčka, ktoré sú pre teba neznáme. Druhou možnosťou je vybrať si knihu v cudzom jazyku, ale takú, ktorú poznáš veľmi dobre po slovensky a čítala si ju hneď niekoľkokrát. Veľmi obľúbeným titulom je Harry Potter, ktorého sme prečítali asi všetci.
Nevadí, ak niektorým slovíčkam nebudeš rozumieť, to je úplne normálne. Uvidíš, že keď sa do toho čítania v cudzom jazyku dostaneš, bude to pre teba prirodzené a už sa ani nebudeš zamýšľať nad tým, že ti nejaké slovíčko vypadne. Dôležité je, aby si porozumela celkovému kontextu.
Seriály a filmy s titulkami
Toto je jedným z najobľúbenejších spôsobov zdokonaľovania sa v cudzom jazyku, pretože ide zároveň o oddych a zábavu. Doteraz si možno bola naučená sledovať filmy či seriály síce v angličtine, ale s českými, prípadne slovenskými titulkami. Skús si pre zmenu zapnúť titulky anglické, prípadne v takom jazyku, akom budeš sledovať seriál. Oveľa lepšie pochopíš a porozumieš, keď budeš počuť a zároveň aj vidieť, o čom hovoria.
Počúvanie podcastov alebo audiokníh
Podcasty sú v súčasnosti veľmi obľúbené a na výber je hneď niekoľko desiatok. Sú dokonca aj také, ktoré sú určené začiatočníkom a vyberajú texty alebo témy, ktoré sú ľahko pochopiteľné. Časom potom môžeš prechádzať na náročnejšie texty, na rýchlejšie hovorenie. Výhodou je, že počúvať môžeš aj pri bežných činnostiach ako je upratovanie alebo cesta do školy či do práce.
Okrem podcastov tiež môžeš počúvať audioknihy. Skús si vybrať nejakú knihu, ktorú si budeš riadne čítať, ale pustíš si ju aj ako audioknihu a sleduj, aký spôsob ti vyhovuje viac.
Zdokonaľovanie slovnej zásoby
Slovná zásoba je alfou a omegou celého jazyka. Bez slovíčok sa totiž nepohneš ďalej, a preto je dôležité venovať tomu pozornosť. Odporučiť ti môžeme napríklad metódu Goldlist. Presný postup metódy si určite nájdi na internete a pokús sa osvojiť si ho. Princíp tejto metódy spočíva vo vypisovaní si slovíčok alebo fráz do zošita, pričom len tým, že si ich zapíšeš, sa ti časom vryjú do pamäte bez toho, aby si sa ich musela bifliť. Rovnako efektívne je tiež písanie takýchto fráz na farebné kartičky.
Rozprávanie sa s inými ľuďmi
Dôležitým faktorom pri zdokonaľovaní sa v cudzom jazyku je rozprávanie sa s inými ľuďmi. Lebo ak len budeš sledovať seriály, čítať knihy či sa učiť slovnú zásobu, v hlave možno cudzí jazyk budeš vedieť, ale bude ti robiť problémy si na dovolenke niečo vypýtať v obchode a podobne. Skús si nájsť nových kamarátov v zahraničí, s ktorými si najskôr budeš písať cez sociálne siete a keď naberieš trochu viac istoty, môžete skúsiť aj rozhovor cez Skype napríklad.
Prípadne sa dohodni s kamoškami, že aj ony sa začnú viac učiť cudzí jazyk a keď sa stretnete, nerozprávajte sa po slovensky, ale v tom jazyku, ktorý sa učíte. Výhodou, ak by ste sa do učenia vrhli viaceré je, že sa budete môcť navzájom podporovať a zároveň sa aj trochu prekonávať. Veď súťaživosť je súčasťou každého z nás.
Aplikácie v mobile
V dnešnej dobe len málokedy odložíme mobil z našich rúk, preto by si ho mohla využiť na učenie sa cudzieho jazyka. Môžeme ti odporučiť aplikácie ako Duolingo, Memrise či Anki, vďaka ktorým si môžeš tiež trénovať slovnú zásobu. Okrem týchto nájdeš ale v obchodoch s aplikáciami oveľa viac, je len na tebe, ktorú si vyberieš. Cudzí jazyk si tak budeš môcť cvičiť naozaj kdekoľvek.