Trauma
stockcake.com, Freepik/rawpixel.com

Fyzické tresty ako forma výchovy

Niektoré deti vyrastajú v domácnostiach, kde sa fyzické tresty považujú za bežnú metódu výchovy. Aj keď nie všetky deti trpia negatívnymi dôsledkami z takéhoto zaobchádzania, pre niektoré to môže znamenať zlé správanie, strach z autorít alebo dokonca stratu sebaúcty. Takéto formy trestu môžu viesť k narušeniu dôvery v iných, najmä vo vzťahoch v dospelosti.

No a ak ťa zaujíma, čo si o tom myslí priamo odborníčka, stačí kliknúť SEM. Psychologička Mgr. Viera Škopová z online poradne MOJRA.sk nám objasnila, či sú fyzické tresty v súčasnej výchove nevyhnutnosťou. Naozaj sa nimi v dospelosti môže vyvolať aj trauma?

Trauma v dospelosti vzniká aj vtedy, keď ťa porovnávali s ostatnými

Možno si bola neustále porovnávaná s inými deťmi alebo súrodencami. Či už išlo o školské výsledky, správanie alebo vzhľad, môže to viesť k pocitu, že nikdy nebudeš dosť dobrá. V dospelosti môžeš pociťovať neustálu potrebu súťažiť a porovnávať sa s ostatnými, čo ovplyvňuje tvoje sebavedomie a spôsob, akým vnímaš seba.

Nedostatok fyzickej náklonnosti

Niektoré deti vyrastajú v rodinách, kde nie je fyzická náklonnosť bežná. Ak si nikdy nezažila objatia, pusy alebo prejavy lásky v podobe dotykov, môže to viesť k pocitu, že nie si milovaná. Tento nedostatok fyzickej náklonnosti môže ovplyvniť tvoje vzťahy v dospelosti, pretože si možno nie si istá, ako vyjadrovať lásku alebo ako ju prijímať.

Prehnaná ochrana

Niektorí rodičia sú nadmerne ochranní, čo môže v detstve viesť k pocitu, že sa svet vonku zrazu stáva nebezpečným miestom. Prehnaná ochrana môže spôsobiť, že si v dospelosti neistá a bojíš sa samostatnosti. Tento strach z neznámeho môže viesť k úzkosti, ktorá pretrváva aj v neskoršom veku.

Ignorovanie tvojho názoru

Ak tvoje názory alebo pocity neboli rešpektované, mohla si si vytvoriť pocit, že tvoja hodnota neexistuje. Táto emócia môže ovplyvniť rozhodovanie, sebavedomie a schopnosť presadiť sa v dospelosti.

trauma z detstva
zdroj: Pexels/Liza Summer

Zanedbávanie tvojej individuality

Možno si v detstve nebola schopná prejaviť svoju jedinečnosť alebo si bola nútená prispôsobiť sa určitým očakávaniam. Tento tlak môže v dospelosti spôsobiť, že sa cítiš stratená a nespoznávajúca sa vo svojej pravdivej podstate.

Detstvo je obdobím, ktoré formuje našu osobnosť a ovplyvňuje nás na celý život. Nie všetky zážitky, ktoré považujeme za normálne, sú v skutočnosti zdravé pre náš emocionálny vývoj. Uvedomenie si týchto skúseností je dôležitý krok k uzdraveniu a lepšiemu pochopeniu seba. Práca na sebe, rozpoznávanie týchto vzorcov a ich prekonanie je kľúčom pre vytváranie plnohodnotného a šťastného života. Tak, aby sa v tebe nevytvorila trauma.

Zdroj: Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC)

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life