Ako bojovať s lupinami: Tieto skvelé rady ti konečne pomôžu
BeautyPri pohľade do zrkadla trápia vlasy zrejme každú ženu. Všetky máme s nimi svoje problémy a túžime po tom, aby to bolo inak. Jedna ich chce mať hustejšie, druhá lesklejšie, tretia bojuje s rýchlo sa mastiacimi vlasmi a tá štvrtá je zúfala kvôli lupinám. Kým ostatné veci sa dajú ako-tak zakamuflovať, s lupinami to tak ľahké nie je.
Lupiny sú vlastne odumretá koža, ktorá sa oddeľuje. Väčšinou ľudí, ktorých trápia, sprevádza aj nepríjemné svrbenie či začervenanie. Pomalé odumieranie pokožky je bežný jav, no keď sú tvoje lupiny časté a viditeľné, môže to znamenať, že máš aj iný zdravotný problém. V tom prípade pre istotu navštív dermatológa.
Lupiny môžu byť dvojaké – biele suché a žlté mastné. Okrem kožného problému sa im pripisujú aj nasledujúce príčiny vzniku:
- hormonálne zmeny v živote ženy,
- nezdravá strava plná soli, cukru, mastných jedál a alkoholu,
- dlhodobý stres a málo spánku,
- spanie s mokrou hlavou,
- časté fúkanie horúcim vzduchom,
- nevhodná vlasová kozmetika plná chémie,
- časté nosenie čiapok,
- vlhké a prašné prostredie.
Ako s nimi zatočiť?
V prvom rade by si sa mala zamerať na vyššie spomenuté body – ak opisujú tvoju „starostlivosť“ o vlasy, potom začni tým, aby si to zmenila. S hormonálnymi zmenami nič nenarobíš, ale zlepšiť svoj životný štýl môžeš ihneď. Najmä pri strave dbaj na to, aby si prijala do tela aj vitamíny, ktoré zdravo pôsobia na naše vlasy, ale aj nechty.
Do jedálnička zaraď zinok, selén a vitamín B. Pri umývaní zvoľ šampóny a masky určené na tento problém – síce, ak máš pôvodcu problému hlbšie, nie je to riešenie, ale stále je to efektívny boj s tým, ako bude tvoja hriva vyzerať. Nezabúdaj, že si ich zmývaj vlažnou až studenou vodou, v žiadnom prípade nie horúcou. Taktiež by si to nemala robiť príliš často.
Babské recepty sú overené časom
Už naše staré mamy vedeli, ako využiť prírodu a jej dary na to, aby boli zdravšie a krajšie. Ak ťa trápia lupiny, o žihľavových a brezových vývaroch si už určite počula. Odporúča sa však aj jablčný ocot, ktorý pôsobí na plesne a kvasinky. Zrieď si ho s vodou a opláchni vlasy.
Levanduľový či kokosový olej vedia taktiež pomôcť. Vmasíruj si ich do pokožky a nechaj pôsobiť aspoň 15 minút. Pokožku upokoja a majú antibakteriálne účinky. Podobný účinok má aj biely jogurt, z ktorého si môžeš pripraviť domácu masku. Zmiešaj ho buď s olejom alebo aloe vera, nechaj na hlave 20 minút a dôkladne umy šampónom.