Naše telá bežia na plný plyn nech robíme čokoľvek. Regenerácia je preto dôležitá. Najlepšia je počas spánku, no samozrejme, sú aj iné formy. Jednou z nich je masáž.

Počas masáže odpočívame na stole a oddávame sa voňavým olejom, z ktorých najčastejšie sa používa olivový, slnečnicový, kokosový či mandľový. Každý má svoje výhody. Uvoľnené telo reaguje na dotyky a tlaky intenzívnejšie, čo prináša relaxáciu svalom a následne celému organizmu.

Maséri používajú pri práci tieto hmaty, ktorých poradie by malo byť zachované. Dobrá masáž by sa mala začať trením. Pokožka a svaly potrebujú najprv zahriať  (zabudnite na scény z filmov, kde masér začne telo hneď búchať a trepať:-) ) Trie sa smerom k srdcu, pohyb je rytmický a povrchový, teda nejde sa hneď do hĺbky podkožia.

Ďalší hmat je rozotieranie. Praktizuje sa do kruhu, polkruhu či špirály, takisto smerom k srdcu, teda dostredivo. Rozotieranie ovplyvňuje napätie vo svaloch, ich celkový tonus. Ak je tonus príliš vysoký, človek sa cíti stuhnutý, potrebuje uvoľniť. Ak je naopak nízky, svaly potrebujú „nabudiť“, aby sme sa necítili mľandravo. Rozotiera sa najmä v okolí kĺbov a šliach.

Po týchto „zahrievacích hmatoch“ môže masér prejsť k najdôležitejšiemu a najviac efektívnemu hmatu a to je miesenie, hnietenie. Robí sa vo všetkých smeroch, sval sa uvoľňuje a poddáva ako hnietené cesto.

Po tomto uvoľňovaní svalstva je potrebné vrátiť mu svoj tonus, aby sme sa necítili ako handrová bábika, ale správne uvoľnený a vzpružený ako to má byť po správnej masáži. Na to sa používa hmat tepanie, ktoré sa delí na povrchové ( svaly tonizuje) a hĺbkové ( svaly uvoľňuje ešte viac, napríklad drsná športová masáž). Čím silnejšie sa udiera do svalu, tým viac sa uvoľňuje. Tepanie je sprevádzané zvukom. Má účinok na nervové zakončenia.

Záver by malo ukončiť chvenie, ktorým sa svaly maximálne tonizujú. Je to azda najpríjemnejší hmat:-)
tumblr_inline_n1ic0xSQXS1s2c3iqfoto: tumblr

Pri masáži sa ešte často využívajú pohyby v kĺboch, či už aktívne, kedy masírovaný spolupracuje a cvičí s masérom alebo pasívne, kedy masírovaný oddychuje a masér cvičí sám s jeho, napríklad, nohou, chodidlom. Takisto „ťahy“ z rôznych druhov masáží sa často kombinujú v jednej.

Nikdy sa nemasírujú tieto miesta:  holenná kosť, podkolenná jamka, slabiny, pohlavné orgány (ak nejde o erotickú masáž:-)), oblasť ľadvín sa netepe, pupok zvnútra, prsné bradavky – platí to, čo pri pohlavných orgánoch, podpazušie, krk spredu.

Masáž prekrvuje, rozširuje cievy a teplo po tele, uvoľňuje svalstvo, zbavuje telo odumretej kože, stimuluje, otvára póry. Po masáži nám môže dobre vytráviť, lebo sa vylučuje kyselina žalúdočná a môže zvýšiť či znížiť účinok niektorých liekov. Vylučuje sa viac adrenalínu a vlastne každý hormón, ktorý sa vylučuje „normálne“, sa následkom masáže vylučuje ešte viac.

Počas masáže na nás tiež pôsobí prostredie a samotný masér, chémia tu funguje dokonale.

Masáže sa odporúčajú v prípadoch bolesti chrbtice a hlavy, pri psychických problémoch, pri skolióze, po mozgovej príhode, pri skleróze multiplex, počas rehabilitácie a rekonvalescencie. Keď si nachladnutá či na teba lezie niečo vážnejšie, vyhni sa jej, môže zhoršiť stav. Takisto môže, aj keď nemusí, zosilniť menštruačné krvácanie.

Skúsený masér rozlíši, či klient potrebuje upokojiť alebo nabudiť a teda, či masáž bude mať sedatívny alebo dráždivý charakter.

Po celom tele máme nervové zakončenia, mozog a miecha riadia celý organizmus, ak sme v strese, potrebujeme upokojiť najprv hlavu. Masírovaním samotného chrbta sa to však dá úspešne docieliť.

Masáž ostáva obľúbená regeneračná aktivita, pre jej účinky na telo, myseľ aj ducha. Pokojné hodinové ležanie, kedy sa o teba starajú ruky profesionála za pomoci voňavých olejov, je darček samej sebe na nezaplatenie.

foto: watercolorresort.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Fitness