stocksy.com

Keďže som typ, ktorý neobsedí na jednom mieste, aj počas prázdninových mesiacov si hľadám spôsoby, ako sa motivovať a zlepšovať.

Nedávno som dokončila školu a aj keď som rada, že som to zvládla, predsa len ma prepadol pocit, že mi chýba pravidelný režim a neustále nabaľovanie nových informácií. Vyznávam heslo, že človek by sa mal vzdelávať celý svoj život. Milujem nové začiatky, preto mi štúdium cudzieho jazyka prišlo ako jasná voľba. Rozhodla som sa pre taliančinu…

Ach, aké predvídateľné, povieš si. No, možno áno, som ale jeden z tých  pobláznených milovníkov la dolce vita. Povedala som si teda, že to bude pre mňa výzva. Ako som sa postupne zoznamovala s cudzím jazykom, vytvorila som si na učenie systém. Rada by som sa s ním podelila, aj keď nejde o všeobecne platný návod, skôr o niekoľko poznámok, ktoré som vypozorovala a ktoré majú doplniť samoštúdium z učebníc o zábavu, nadšenie, chuť ísť dopredu. Dúfam, že budú pre teba inšpiráciou a podnetom pre nový štart.

zdroj: elitedaily.com
elitedaily.com

Urči si motiváciu a cieľ hneď na začiatku.

Je dobré si povedať, prečo s vlastne s učením začínaš. Chceš čítať knihy v pôvodnom jazyku? Chceš rozumieť zahraničným filmom? Odsťahovať sa? V mojom prípade je cieľom zvládnutie bežnej konverzácie, schopnosť  plynule sa vyjadriť napríklad o jedle, umení, prírode, o človeku… Je to  myšlienka, ktorá ma ženie dopredu. Chcem prísť napríklad do Florencie a rozumieť talianskemu sprievodcovi v galérii každé slovo.

Urči si zdroje

Nechcem odsudzovať učebnice a slovníky, to vôbec nie, je dôležité držať sa určitých pravidiel., ktoré sú v nich obsiahnuté. Mne sa ale stalo, že som týždeň strávila nad lekciou, moja teoretická znalosť gramatiky bola dokonalá, ale pre prax ( a pre môj cieľ) viac-menej nepoužiteľná. Prahla som po niečom zo skutočného života. Snažím sa preto jazykom úplne obklopiť. Zameriavam sa na to, čo mám rada a z tejto oblasti sa snažím naučiť čo najviac. Dobré sú piesne, detské rozprávky a knižky, pretože ich úroveň jazyka je jednoduchá, novinové výstrižky, blogy, kuchárske knihy, proste hocičo, čo ťa donúti rozmýšľať a vnímať.

zdroj: pexels.com
pexels.com

Urči si čas

Stanov si reálny čas, ktorý si ochotná svojmu učeniu počas dňa venovať. Nájdi si pre seba chvíľku, napríklad večer alebo poobede a plne sa sústreď. Tento časový úsek nemusí byť dlhý, ak ho budeš ale dôsledne dodržiavať a postupovať vpred, výsledky sa určite dostavia. Nenakladaj si príliš veľa, mohlo by ťa to zbytočne zmiasť a odradiť. Lepšie sú malé, ale konzistentné kroky. Rozdeľ si lekcie na zvládnuteľné kusy a nezabudni aj na pravidelné opakovanie.

Uč sa celé frázy

Túto radu som počula už stokrát a je v nej veľa pravdy. Slová nikdy nestoja osamotené, sú súčasťou zvučnej vety či slovného spojenia. Ak si navykneš na jeho výslovnosť, zvuk, stane sa pre teba prirodzeným a nebudeš mať problém podľa potreby ho obmieňať a dosadzovať do konverzácie. V tomto mi veľmi pomáhajú už spomínané piesne. Ich vety bývajú kratšie, výstižné, rýmujú sa, sú ľahko zapamätateľné. Také Lasciatemi  cantare mi v pochopení slovosledu a výslovnosti pomohlo viac ako poučka v knihe.

zdroj: pexels.com
pexels.com

Preháňaj!

Otrepaná fráza: koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Čo takto ju zobrať doslovne?  Zahraj sa na domácu, vyslovuj si sama pre seba z výrazným prízvukom, používaj gestá, prehrávaj scény z filmov… Necíť sa hlúpo, ak si budeš sama pre seba rozpávať nahlas alebo viesť rozhovor s imaginárnym partnerom. Je to niečo, čo pomáha v učení a prináša to radosť z vlastného pokroku! Ja sa napríklad hrám na taliansku donnu, rozhadzujem rukami a hovorím s prehnaným akcentom.

Pre akýkoľvek jazyk sa rozhodneš, nezabudni, že sa učíš sama pre seba a učenie by ťa malo hlavne baviť. Držím palce!

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life