6 originálnych kníh, ktoré chytia za srdce každú ženu
LifeUž máš dosť „béčkových“ kníh, pri ktorých máš pocit, že sú napísané ako cez kopirák? Chcela by si si prečítať niečo iné, zaujímavé, jedinečné, jednoducho niečo, čo ťa chytí za srdce? Vybrali sme pre teba tipy na knihy, ktoré sa ti určite vryjú pod kožu a budeš na ne ešte dlho spomínať. Poď sa na ne pozrieť.
Do plaviek od Evy Borušovičovej
“Viac poznáme svet a seba v ňom a nemyslíme si, že musíme všetko stihnúť. Vieme, že je naozaj málo vecí, ktoré sú definitívne a katastrofálne. Vieme tiež, že neexistujú univerzálne pravdy a ponaučenia, ale baví nás ich počúvať, pretože občas sa vďaka nim pohne to povestné krídlo motýľa, ktoré prinesie spasenie.”
Okrem tohto v knihe nájdeš aj ďalšie skvelé vety, ktoré stoja za podčiarknutie ako napríklad aj “cítiť sa ako chudera nie je hriech, ale fixovať sa na ten stav je veľká chyba” alebo “že je málo takých zlých vecí, ktoré by aspoň trocha nevylepšil čerstvo upečený koláč” a že “niektoré rozhodnutia by sme nemali robiť v mene obáv, ale v mene nádeje.” Eva píše zo srdca o skúsenostiach, strastiach a radostiach zo života normálnej baby.
Malý život od Hanya Yanagihara
“Jediný trik v přátelství je najít si lidi, kteří jsou lepší než ty – ne chytřejší nebo oblíbenější, ale láskavější, velkorysejší a víc odpouštějíci -, a pak je oceňovat kvůli tomu, co tě můžou naučit, a snažit se jim naslouchat, když ti říkají něco o tobě, bez ohledu na to, jak je to špatné – nebo dobré, a důvěřovat jim, což je vůbec nejtěžší ze všeho. Ale taky nejlepší.”
Kniha, pri ktorej budeš veľmi plakať, no aj napriek tomu sa do nej zamiluješ. Malý život je určený pre náročnejšieho čitateľa, ktorý má rád, keď objavuje čaro ukryté medzi riadkami. Yanagihara píše predovšetkým o priateľstve, láske a obetovaní sa. O sile jednotlivca aj skupiny, o podpore, láskavosti, nekonečnej starostlivosti. A na druhej strane o nepredstaviteľnom utrpení na všetkých frontoch.
Vrkoč od Laetitie Colombaniovej
“Takže nie, už sa nevráti naspäť do arény, čo ju vypudila. Neuvidia ju padnúť. Nespraví zo seba divadelné predstavenie, nevydá sa napospas levom. Ešte jej predsa len čosi zostalo: dôstojnosť. Sila povedať nie.”
Toto nie je feministický román. Je to príbeh o tom, ako treba vystúpiť z konvencií a s odvahou vyraziť naproti všetkým predsudkom. Tri hlavné hrdinky to zvládli aj napriek ich neľahkému životu. Táto kniha môže byť o každom z nás, skrýva totiž jednoduché posolstvo: odvahou pre zmenu a vytrvalosťou v sile je možné všetko!
Príbeh služobníčky od Margaret Atwood
“Je veľa toho, o čom sa neoplatí rozmýšľať. Myslenie môže ohroziť vaše šance a mojím cieľom je vydržať. Viem, prečo na akvarelovom obraze s modrými kosatcami nie je sklo, prečo sa okno otvára len čiastočne a prečo je sklo v ňom nerozbitné. Oni sa neboja úteku. Nedostali by sme sa ďaleko. Sú to iné úteky, tie, ktoré môžete zorganizovať sami v sebe, ak máte niečo ostré.”
Dystopický román od Margaret Atwood opisuje svet, v ktorom ženy plnia funkciu rodičiek a nemajú žiadne práva. Román, ktorý poukazuje na to, ako by mohol vyzerať štát budúcnosti, v ktorom vládnu iba privilegovaní muži a fanatické náboženstvo. Túto knihu odporúčame zaradiť do povinného čítania. Ak ťa táto téma zaujíma viac, môžeš si pozrieť aj rovnomenný seriál alebo film.
Sofia vždy chodí v čiernom
„Sofia, vieš čo je to narodenie? Je to loď, ktorá vypláva do bitky. Nielen tvoje konanie, ale aj tvoje reakcie určujú, kým si. Keď sa darí, sú všetci dobrí, ale až keď sa nedarí, ukáže sa, z akého si cesta.“
Sofia uteká, objavuje sa v životoch rôznych ľudí a zanecháva za sebou spúšť. Je svojská, pesimistická, neuchopiteľná. Rovnako ako celá kniha zložená z 10 navzájom nezávislých poviedok, ktoré však spolu súvisia. Počas čítania si tak dokážeš poskladať celý príbeh. Je to román o dospievaní, hľadaní zmyslu života a svojej cesty, ktorý pripomína rukopis svetoznámeho J.D.Salingera.
Na konci samoty od Benedicta Wellsa
„Aby človek spoznal svoje pravé ja, musí spochybniť všetko, čo našiel, keď sa narodil. Niečo z toho musí aj stratiť, lebo často iba v bolestiach zistí, čo k nemu patrí. Práve v zlomových situáciach zisťuje, kým vlastne je.“
Na konci samoty rozpráva o prekonávaní samoty a bolesti, a zároveň aj o tom, čo ostáva v človeku nezmeniteľné, nech sa stane čokoľvek. Hoci je to príbeh smutný, nájdu sa tu aj vtipné a veľmi poučné momenty. V roku 2016 získal Benedict za román Na konci samoty významnú Cenu Európskej únie za literatúru.
Dúfame, že ti naše tipy na knihy pomôžu pri najbližšej návšteve kníhkupectva a prežiješ tak príjemné chvíle pri listovaní strán. Ak by si sa s nami chcela podeliť o to, čo čítaš ty, pokojne to napíš do komentára 🙂 .